Izrael prosi USA o utrzymanie sankcji przeciw MTK

Opublikowano: 26.02.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1095

Premier izraelski Benjamin Netanjahu zwrócił się do prezydenta Ameryki Joe Bidena o potwierdzenie sankcji nałożonych przez administrację Donalda Trumpa na sędziów MTK za otwarcie śledztwa w sprawie zbrodni armii amerykańskiej w Afganistanie. Powód? Politycy izraelscy boją się, że ewentualne zdjęcie tych tych sankcji pozwoli pomyśleć prokuratorom Trybunału, że USA nie są przeciwne śledztwu w sprawie zbrodni izraelskich na okupowanych terytoriach palestyńskich…

Rządząca Izraelem nacjonalistyczna skrajna prawica niepokoi się, że śledztwo MTK w Palestynie doprowadzi w końcu do wystawienia międzynarodowych nakazów aresztowania izraelskich wojskowych i polityków, z premierem Netanjahu na czele. „Podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Bidenem rozmawialiśmy o moralnym obowiązku chronienia naszych wojskowych przed tymi, którzy chcą obrażać ich morale poprzez fałszywe wiadomości” – mówił Netanjahu, mając na myśli groźbę wszczęcia śledztwa w sprawie zbrodni izraelskich.

Czas nagli, gdyż na początku tego miesiąca MTK zadeklarował swoje kompetencje odnośnie terytoriów palestyńskich okupowanych od 1967 r., dając do zrozumienia, że śledztwo może zostać niedługo wszczęte. Poza tym w styczniu nowa administracja amerykańska ogłosiła, że „głęboko” zbada sankcje nałożone przez Trumpa na sędziów Trybunału, jak zresztą prawie wszystko, co zdecydowała administracja poprzednia. Tymczasem prokurator Trybunału Gambijka Fatou Besouda zapowiedziała, że nie ma już przeszkód, by śledztwo przeciw Izraelowi zostało wkrótce otwarte.

Przeszkody jednak są, gdyż rząd izraelski ogłosił, że nie wpuści na swoje terytorium, ani na terytoria okupowane nikogo, kto byłby powiązany z Trybunałem. Zdaniem Netanjahu, zamiary MTK są „czystym antysemityzmem”, który szkodzi „prawu demokracji do obrony przed terroryzmem”. Z kolei premier Autonomii Palestyńskiej Mohammed Sztajjeh mówi o „zbrodniczym terrorze okupacji” a decyzję Trybunału określił jako „zwycięstwo sprawiedliwości i ludzkości, na rzecz wartości prawdy, równości i wolności, na rzecz ofiar izraelskiego barbarzyństwa”.

Trump nałożył sankcje na MTK z holenderskiej Hagi we wrześniu zeszłego roku i podobnie jak Izrael, zabronił sędziom przebywania na swoim terytorium. Na sankcyjnym celowniku znalazła się m.in. prokurator Bensouda i jej zastępca z Lesotho Phakiso Mochochoko. Unia Europejska formalnie potępiła te sankcje, ale nie ma zamiaru nic robić, by je obalić. USA uważają, że Trybunał, wszczynając śledztwo w sprawie zbrodni w Afganistanie, narusza amerykańską suwerenność.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o