Izrael potępił marsz ukraińskich nacjonalistów w Kijowie

Opublikowano: 02.01.2022 | Kategorie: Historia, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1464

Izrael potępił marsz ukraińskich nacjonalistów na cześć Stepana Bandery, który odbył się 1 stycznia w Kijowie – czytamy w oficjalnym oświadczeniu Ambasady Izraela na Ukrainie.

„Gloryfikacja zwolenników ideologii nazistowskiej kala pamięć o ofiarach Holokaustu na Ukrainie” – podkreślali dyplomaci. Ambasada zażądała od władz ukraińskich dokładnego zbadania antysemickich manifestacji, które miały miejsce podczas wydarzenia.

W sobotę w centrum Kijowa odbyła się coroczna procesja z pochodniami z okazji 113. rocznicy urodzin byłego dowódcy Ukraińskiej Armii Powstańczej Stepana Bandery. W Parku Szewczenki w centralnej części Kijowa zgromadziło się kilkaset osób z flagami ukraińskiej partii Swoboda i kilku innych organizacji nacjonalistycznych. Uczestnicy imprezy zapalili pochodnie i przeszli w kolumnie przez centrum stolicy Ukrainy.

UPA została utworzona w październiku 1942 roku. Działała głównie na zachodniej Ukrainie i walczyła z wojskami radzieckimi, kolaborując z nazistami. W maju 2015 roku ówczesny prezydent Ukrainy Petro Poroszenko nadał OUN-UPA status „walczących o niepodległość Ukrainy”, a jej członkom prawo do gwarancji socjalnych. Dzień 14 października (dzień powstania Ukraińskiej Powstańczej Armii) Poroszenko ogłosił świętem państwowym – Dniem Obrońcy Ojczyzny. Z tej okazji w Kijowie i innych ukraińskich miastach odbywają się manifestacje.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.