Izrael może wysiedlić tysiąc Palestyńczyków

Opublikowano: 08.05.2022 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 912

Blisko dwadzieścia lat trwała batalia sądowa o tereny wiejskie znajdujące się na południowych wzgórzach palestyńskiego Hebronu. Ostatecznie sąd zdecydował, że Izraelczycy mogą wysiedlić blisko tysiąc Palestyńczyków, bo wspomniane obszary mają być zajęte przez Izraelskie Siły Obronne.

Chodzi dokładnie o tereny w Masafer Yatta, czyli regionu skupiającego dziewiętnaście palestyńskich wiosek, znajdujących się w granicach Zachodniego Brzegu i tym samym Autonomii Palestyńskiej. Mieszka tam obecnie ponad tysiąc Palestyńczyków, którzy decyzją sądu mogą teraz zostać wysiedleni.

Opuszczenia przez nich tego miejsca izraelskie wojsko domagało się od blisko dwudziestu lat. Twierdzi ono bowiem, że Palestyńczycy nie byli jego mieszkańcami w chwili, gdy południowa część Hebronu została ogłoszona terytorium wojskowym.

Konwencja genewska reguluje kwestię humanitarnego traktowania na wojnie. Zakłada ona, że nielegalne jest wywłaszczanie z okupowanej ziemi w celach nie dających korzyści mieszkańcom. Niezgodne z prawem międzynarodowym jest również przymusowe wysiedlanie miejscowej ludności.

Sąd Najwyższy Izraela podjął poza tym swoją decyzję wbrew opinii powołanych biegłych oraz oficjalnych dokumentów. Zgodnie z nimi Palestyńczycy byli mieszkańcami Masafer Yatta jeszcze przed ogłoszeniem go terytorium wojskowym.

Na podstawie: TheGuardian.com
Źródło: Autonom.pl

5

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.