Izrael lobbuje przeciwko MTK

Opublikowano: 20.01.2015 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 791

Izraelscy politycy wzywają 122 krajów członkowskich Międzynarodowego Trybunału Karnego do obcięcia finansowania go, po tym jak ogłosił, że rozpoczyna wstępne dochodzenia w sprawie możliwych zbrodni wojennych dokonanych przez żołnierzy reżimu izraelskiego w Gazie w 2014 roku.

Trybunał ogłosił, że w pełnej bezstronności i niezależności zbada możliwe zbrodnie wojenne podczas konfliktu Hamasu z Izraelem w zeszłym roku. Spotkało się to z natychmiastową reakcją izraelskich władz i organizacji syjonistycznych na całym świecie.

W ciągu siedmiu tygodni wojny w Gazie zginęło około 2200 Palestyńczyków, głownie cywilów. Po stronie izraelskiej straty wynosiły 70 osób, głównie żołnierzy. ONZ oraz organizacje praw człowieka twierdzą, że ofiary cywilne konfliktu po stronie palestyńskiej stanowiły 69-75 procent. Izrael twierdzi, że ofiar cywilnych było „zaledwie” 50 procent.

Decyzja o lobbowaniu przeciwko postępowaniu MTK nastąpiła po tym, jak prezydent Autonomii Palestyńskiej, Mahmud Abbas, zwrócił się z prośbą do rady Bezpieczeństwa ONZ o ustanowienie rezolucji dotyczącej zakończenia izraelskiej okupacji terytoriów palestyńskich.

Premier Izraela, Benjamin Netanjahu, określił wszczęcie postępowania w sprawie zbrodni wojennych mianem „hipokryzji i przeciwieństwa sprawiedliwości”. Premier Netanjahu powiedział, że będą walczyć wszelkimi sposobami przeciwko decyzjom MTK i namawiać do tego innych, z których część jest już przekonana co do słuszności izraelskich racji. Dodał także, że nie pozwolą, by jakikolwiek izraelski żołnierz stanął przed międzynarodowym trybunałem.

Minister spraw zagranicznych Izraela, Avigdor Lieberman, powiedział, że wiele krajów nie wspiera działań MTK. „Będziemy domagać się od naszych przyjaciół w Kanadzie, Australii i Niemczech, aby po prostu przestali finansować trybunał” – powiedział Lieberman w Radiu Izrael. „To ciało nie reprezentuje nikogo, jest organem politycznym. Jest wiele krajów, które uważają, że nie ma uzasadnienia dla istnienia tej instytucji. Podjąłem już rozmowy telefoniczne w tym temacie” – dodał Lieberman.

Lieberman powiedział, że omawiał tę kwestię z kanadyjskim ministrem spraw zagranicznych, Johnem Bairdem, który w niedzielę przebywał w Izraelu. Inny izraelski urzędnik powiedział, że podobny wniosek został wysłany do Niemiec i że należy taki sam przedstawić premierowi Japonii, Shinzo Abe, który również ma wizytować Izrael. Japonia ma największy udział w finansowaniu działalności Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Przedstawiciele Hamasu powiedzieli, że są w stanie dostarczyć trybunałowi dowodów rzeczowych w sprawie przeciwko reżimowi izraelskiemu. Tymczasem wszczęcie postępowania potępiła administracja prezydenta USA Baracka Obamy. Izrael i jego najbliższy sojusznik, Stany Zjednoczone, są członkami MTK, Autonomia Palestyńska ubiega się dopiero o członkostwo w nim.

Na podstawie: reuters.com
Źródło: Autonom


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. jeju 24.01.2015 02:21

    Mimo że z syjonistami nie jest mi po drodze, ale całym sercem jestem z polskimi żydami którzy dają czadu temu “kiwającemu” się motłochowi muzułmańskiemu !!!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.