Izrael koszmarem dla uchodźców z Ukrainy

Opublikowano: 10.01.2023 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 5280

​Dziennik „Times of Israel” opublikował reportaż, w którym zebrano świadectwa skrzywdzonych Ukrainek. Kobiety, które uciekły do Izraela przed rosyjską inwazją, są gwałcone, maltretowane, wykorzystywane.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, z tego kraju wyjechało do Izraela około 47 tys. obywateli, głównie kobiet. Tylko 15 tys. Ukraińców zostało w Izraelu, a reszta musiała wyjechać dalej, gdyż nie otrzymała statusu uchodźcy.

Jak się okazuje, śledztwo „Times of Israel” opisuje przypadki gwałtów, molestowań seksualnych, wykorzystywania w miejscu pracy i innych nadużyć, z jakimi spotkały się uciekające przed wojną Ukrainki. Niestety jedna z nich nie wytrzymała wyrządzonych na niej okropnych rzeczy i popełniła samobójstwo.

Izraelski dziennik przytoczył historię Swietłany, która uciekła z Ukrainy w marcu wraz ze swoim 6-letnim dzieckiem. Niestety, kilka miesięcy później wykorzystał ją seksualnie pewien mężczyzna, który zaprosił ją wcześniej, oferując jej swoją pomoc.

Ukraińska wolontariuszka pracująca w centrum pomocy uchodźcom w Hajfie Olha Udowiczenko zwraca uwagę, że skrzywdzona kobieta cierpiała z powodu traumy wojennej, a także gwałtu. Jednakże nikt ze strony izraelskich władz nie pomógł kobiecie. „Uchodźcy powiedzieli nam, że nawet jeśli kontaktują się z policją, funkcjonariusze mówią tylko po hebrajsku. To samo dotyczy opieki społecznej – to zamknięte koło” – wyjaśniła Olha Udowiczenko.

Policja uznała przedstawione przez Swietłanę dowody gwałtu za niewystarczające. Ukrainka uznała, że nie ma siły, aby dalej walczyć. Jej domniemany gwałciciel jest na wolności, a Swietłana opuściła Izrael i udała się do kraju, który przyjmuje uchodźców. „Times of Israel” podkreślił, że sprawa Swietłany nie jest odosobniona. „Władze w Izraelu pokazują brak zrozumienia dla trudnego położenia ukraińskich kobiet i traktują ich twierdzenia z dużą podejrzliwością. Nawet jeśli istnieją jasne dowody ich deklaracji, rzeczywistość pokazuje, że brakuje chęci, aby obracać kołami sprawiedliwości i »marnować« środki publiczne na cudzoziemki” – powiedziała Liora Turlevsky.

Doszło również do przypadku samobójstwa Ukrainki, cierpiącej na zespół stresu pourazowego, a także zamartwiała się o własne bezpieczeństwo ekonomiczne oraz zmagała się z wcześniej istniejącym schorzeniem. Wiele razy rozmawiała z psychologiem z rządowego numeru zaufania. Izraelskie ministerstwo opieki społecznej przekazało, że nie może komentować tej konkretnej sprawy.

Dziennik ocenił, że statystyki dotyczące przestępstw wobec ukraińskich uchodźców są trudne do zdobycia. „Chociaż zjawisko wyzysku nie jest nowe, prawdziwym problemem jest polityka” – stwierdziła prawnik Anat Ben-Dor z Uniwersytety Telawiwskiego.

Wykorzystywaniu sprzyjają też trudne warunki finansowe i nikłe wsparcie ze strony izraelskiego rządu w zakresie prawa do pracy. „Nie-Żydzi uciekający przed wojną na Ukrainie otrzymują status turysty w Izraelu” – podaje dziennik. Jest to kategoria wizowa, która zwykle nie pozwala na pracę. W maju 2022 roku Izrael dostosował swoją politykę, pozwalając na pracę Ukraińcom, z pewnymi obostrzeniami. „Uważam to za bardzo krzywdzące. Przypomina to dwustronną politykę – tak, możesz pracować, ale jednocześnie rząd robi, co może, aby cię do tego zniechęcić. Myślę, że wina za narażanie tych ludzi spada przede wszystkim na Ministerstwo Spraw Wewnętrznych” – dodała prawnik.

Autorstwo: Krystian Rusiniak
Na podstawie: rmf24.pl
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

 1. rici 10.01.2023 11:01

  Ogladajac film o niebianskiej Jerozolimie na Ukrainie, zapoznalem sie z konteksem historycznym tego tematu, i to co sie dowiedzialem to normalnie zrzucilo mnie z fotela.
  Otoz zaraz po wojnie ZSRR pozyczyl bardzo duza kwote od amerykanskich zydko, a jak to zydki, chcieli miec gwarancje ze dlug zostanie splacony /podobna historia z Niemcami po I wojnie swiatowej/ wiec zarzadali w zastaw Krymu, gdzie zamierzali stworzyc swoje panstwo. No i sie wyjajali. Ruscy jako ZSRR nie oddali im dlugu, a Krym dolaczyli do Ukrainy. Zydki wiec nie mogly odzyskac dlugo, poniewaz Ukraina w tym czasie oficjalnie byla innym panstwem. A obecnie ze nie ma juz ZSRR to nie mozna odebrac tego dlugu.
  Teraz rozumiem o co jest ta wojna na Ukrainie.

 2. KubaD. 10.01.2023 11:58

  @rici: wojna nie jest o Krym.
  Zasadniczo trwa wyludnianie Ukrainy, a następstwa pożyczki zaciągniętej przez Stalina pod zastaw Krymu pokazują z jak bezwzględnymi ludźmi mamy do czynienia.

 3. rici 10.01.2023 13:11

  Kuba; Stalin utworzyl im Autonomiczna Zydowska Republike Radziecka, ale na terena skad wywodza sie Chazarowie zanim przywedrowali do Europy, czyli na Syberii przy granicy z Mongolia. Z tym ze tam im nie pasowalo, ze wzgledu na klimat.

 4. Stary Kulas 10.01.2023 13:53

  “Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, z tego kraju wyjechało około 47 tys. obywateli, głównie kobiet.”
  Nooo, bardzo wiarygodny artykuł jak już na początku ma takie babole. 47 tysięcy wyjechało z Ukrainy, a miliony wjechały do samej Polski.

 5. Admin WM 10.01.2023 21:41

  Stary Kulas

  Powinieneś domyślić się, że autor miał na myśli „wyjechało do Izraela”, skoro to wiadomość o Ukraińcach w Izraelu.

 6. LichoNiespi 11.01.2023 13:50

  Co tu duzo gadac…na Ukrainie jest to co jest /mamy to co mamy/ dzieki/dzienki
  komikowi blaznowi Zelenskiemu i jego dupkowi Dudzie.

 7. Tallis Keeton 12.01.2023 00:27

  może to dlatego sa bezkarni, że te pustynne plemiona (arabskie i żydowskie) sądzą że słowianska kobieta to taki towar do wykorzystania jest?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.