Izrael chce powstania państwa kurdyjskiego

Opublikowano: 21.01.2016 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 525

Izraelska minister sprawiedliwości Ayeled Shaked proponuje utworzenie niepodległego państwa kurdyjskiego oraz wzmocnienie współpracy kurdyjsko-izraelskiej. Miałoby to pomóc osłabić przeciwników reżimu izraelskiego w regionie.

„Musimy otwarcie wzywać do utworzenia państwa kurdyjskiego, przyjaznego Izraelowi i oddzielającego Turcję od Iranu” – powiedziała Shaked na dorocznej konferencji dotyczącej bezpieczeństwa. Nowe państwo miałoby powstać pomiędzy Turcją, Iranem i Izraelem.

Minister powiedziała, że Izrael powinien wspierać działania, które zakończą niesprawiedliwość, która dotyka Kurdów. Jak powiedziała, Kurdowie są największym narodem bez własnego państwa. Dodała także, że są oni starożytnym narodem szanującym zasady demokratyczne oraz nigdy nie zaatakowali innego państwa.
Słowa te padają z ust ministra kraju, który regularnie poszerza okupację terytoriów palestyńskich, anektuje kolejne tereny i prowadzi niezgodne z prawem międzynarodowym osadnictwo oraz nie dopuszcza możliwości utworzenia niepodległego państwa palestyńskiego a także ma na koncie dekady agresji przeciwko swoim sąsiadom i któremu zarzucane są liczne zbrodnie wojenne.

Minister podkreśliła, że Kurdowie i Izraelczycy mają wspólne interesy i cele, wśród których znajduje się powstrzymanie islamskich ekstremistów. Na konferencji zorganizowanej przez Instytut Studiów na rzecz Bezpieczeństwa Narodowego przemawiał także były generał armii izraelskiej i szef instytutu Amos Yadlin, który powiedział, że nikogo nie obchodzi to, że 20 milionów Kurdów nie posiada własnego państwa a są oni jedynymi, którym realnie zależy na pokonaniu tzw. Państwa Islamskiego.

Choć poparcie Izraela dla Kurdów ma wieloletnie tradycje to oba narody nie utrzymują żadnych formalnych stosunków dyplomatycznych. Jednak, jak pisze portal Russia Today, raporty wskazują na istnienie współpracy wojskowej i biznesowej pomiędzy Izraelem i pół-autonomicznym kurdyjskim regionem w Iraku. Za powstaniem niezależnego państwa kurdyjskiego opowiadał się także w 2014 roku premier Benjamin Netanjahu.

Iraccy Kurdowie nieustannie wzywają do utworzenia własnego państwa. Kurdowie stanowią także dziesięć procent populacji Syrii, w której Izrael wyczuwa zagrożenie dla swojej hegemonii w regionie. Obserwatorzy mówią, że poparcie Izraela dla niepodległego państwa kurdyjskiego ma stworzyć mu jedynego muzułmańskiego sojusznika w regionie i osłabić państwa, które stoją w opozycji do okupacyjnego reżimu.

Na podstawie: RT.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.