Izrael burzy palestyńskie szkoły

Opublikowano: 01.09.2017 | Kategorie: Edukacja, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1

Izraelskie wojsko zburzyło przed rozpoczęciem roku szkolnego trzy kolejne szkoły podstawowe zbudowane za pieniądze z Unii Europejskiej na okupowanym, palestyńskim Zachodnim Brzegu Jordanu. Tym razem taka podłość nie pozostanie bezkarna. Po raz pierwszy UE postanowiła domagać się od Izraela odszkodowania.

Do Izraela udali się dyplomaci z Belgii, Francji, Irlandii, Hiszpanii i Danii oraz przedstawiciel Komisji Europejskiej, by wymóc na izraelskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych „kompensację finansową”, co jest wydarzeniem bezprecedensowym. Izrael od lat niszczy palestyńską infrastrukturę zbudowaną z pomocą Unii, ale UE nigdy nie domagała się zwrotu straconych funduszy.

Już tydzień temu Unia wyraziła „poważny niepokój” działaniami izraelskimi: „Każde dziecko ma prawo do wolnego dostępu do edukacji, które państwo powinno chronić, zapewniając, by szkoły stanowiły przestrzeń nienaruszalną i bezpieczną dla dzieci.”

Według premiera Autonomii Palestyńskiej Rami Hamdallaha, burzenie szkół wpisuje się w „politykę władz izraelskich wywierania presji na społeczności palestyńskie, by opuściły swe ziemie, na których powstaną żydowskie kolonie.”

Zburzone szkoły, pod zwyczajowym pretekstem niedopełnienia wszystkich formalnych wymogów okupacyjnej administracji, były przeznaczone dla dzieci społeczności beduińskiej, na wschód od Jerozolimy (Al-Kuds). Palestyńczycy obawiają się, że nowe, nielegalne kolonie jeszcze bardziej odizolują arabskie dzielnice wschodniej Jerozolimy od reszty terytoriów palestyńskich.

Delegacja europejska, która pojechała do Izraela niespecjalnie liczy na zwrot kosztów, jednak odmowa otworzy drogę do pobrania pieniędzy z europejskich programów współpracy, z których korzysta Izrael.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Feneghar
Użytkownik
Feneghar

Brawo dla UE za przynajmniej tak szczątkowe przeciwstawienie się działaniom Izraela w Palestynie. Chociaż znając świat to tylko konieczność potraktowana ekonomia, a nie moralnością.

Fenix
Użytkownik
Fenix

Kto wojsku izraela wydaje rozkazy ? Władza sprawowana ! ” jednak odmowa otworzy drogę do pobrania pieniędzy z europejskich programów współpracy, z których korzysta Izrael.”
Odmowa , odbierze pieniądze Izraelowi z funduszu programów e.współpracy , a pokryje straty odbudowy szkół palestyńskich . 3-2 =1, odpowiedzialni 1+2=3.