Izrael blokuje badania historyczne o swych zbrodniach

Opublikowano: 01.02.2018 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 647

Szef izraelskich archiwów państwowych, odchodzący na emeryturę Yaakov Lazovik ujawnił w centrolewicowym „Ha’aretz”, że państwo żydowskie z premedytacją uniemożliwia badania historyczne na temat ciemnych kart swej historii blokując dostęp do archiwów. „To niegodne państwa demokratycznego” – powiedział Lazovik.

„Większość zawartości archiwów państwowych została zamknięta i nigdy nie zostanie udostępniona” – powiedział Lazovik. Zwrócił uwagę na niezwykle rygorystyczną politykę historyczną Izraela rządzonego od lat przez nacjonalistyczną skrajną prawicę. Według niego, władze skutecznie odcinają naukowców od „podstawowego surowca” historycznego. Niewielka część „kłopotliwych” archiwów, która może być teoretycznie ujawniona (po 50 latach) „została poddana głupim restrykcjom, bez żadnej jawności i kontroli publicznej” – twierdzi Lazovik.

Ujawnił ponadto, że wiele starych dokumentów państwo ukrywa pod pretekstem „bezpieczeństwa narodowego”, choć większość z nich w ogóle nie jest związana z kwestiami bezpieczeństwa , a jedynie z nieprzestrzeganiem praw człowieka lub dotyczy spraw, które „nie stawiają Izraela w pozytywnym świetle”.

„W demokracji nie można ukrywać informacji tylko dlatego, że jest nieprzyjemna. Demokracje wręcz zabraniają takiego ukrywania, (…) bo podstawowym obowiązkiem demokratycznym jest wolność wyrażania opinii przez obywateli na temat swych reprezentantów” – zaznaczył szef izraelskich archiwów. Zwrócił uwagę, że społeczeństwo izraelskie jakoś przeżyło upadek kłamliwej, oficjalnej wersji historii, według której Palestyńczycy „po prostu sami uciekli” z wielu regionów swego kraju w czasie wojny z 1948 r., podczas gdy stali się ofiarami czystki etnicznej, co przypomnieli tzw. nowi historycy.

Według Lazovika Izraelczycy popełnili szereg zbrodni wojennych a Izrael traktował swych arabskich obywateli w sposób „sprzeczny z demokracją”. „Skoro Izrael podejmuje działania, które każdy sąd, tutaj lub za granicą, odrzuciłby, obywatele powinni je znać i zdecydować, czy się z nimi zgadzają. Wolność informacji jest koniecznym składnikiem państwa demokratycznego” – powiedział dla „Ha’aretz”.

Lazovik zaproponował ograniczenie cenzury wojskowej w zarządzaniu archiwami: „Można zrozumieć konieczność cenzury w pewnych okolicznościach, ale pozostawianie cenzorom decyzji w kwestiach nieoperacyjnych nie ma precedensu w społeczeństwach demokratycznych.”

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
RobG56
Użytkownik

To samo dzieje się w Polsce, której urzędy i instytucje blokują dyskusję i uniemożliwiają badania (zatrzymanie ekshumacji w Jedwabnem), powodują zwolnienie prof K. Jasiewicza w wyniku nagonki środowisk Gazety Wyborczej czy Centrum Badań nad Zagładą Żydów po jego wywiadzie dla Focus przez pro. M.Kleibera w maju 2013 ( oto nazwiska osób które dyskusję postrzegają jako knebel, i protestowały przeciwko możliwości wyrażania opinii, innych niż zazwyczaj:
Barbara Engelking
Jan Grabowski
Agnieszka Haska
Marta Janczewska
Jacek Leociak
Dariusz Libionka
Małgorzata Melchior
Jakub Petelewicz
Alina Skibińska
Andrzej Żbikowski
prof. Władysław Bartoszewski,
Paula Sawicka, Stefan Cieśla,
Aleksandra Gliszczyńska Grabias,
Marek Gumkowski,
Jan Herczyński,
Elżbieta Petrajtis O’Neil,
Monika Wieczyńska
Jerzy Jedlicki –prof. dr hab.
Paweł Śpiewak,
Piotr Cywiński,
dr Łukasz Kamiński,
Piotr Mucharski,
Jarosław Kurski,
Grzegorz Gauden –
dr Krzysztof Persak, ISP PAN, IPN
Marek Zając,
Zygmunt Stępiński,
prof. dr hab. Andrzej Friszke,
prof. dr hab. Andrzej Rychard,
dr hab. Piotr Maciej Majewski,
prof. dr hab. Dariusz Stola,
prof. dr hab. Feliks Tych
prof. dr hab. Szymon Rudnicki
prof. Jean Charles Szurek,
dr Janusz Marszalec,
dr Joanna Nalewajko-Kulikov,
Robert Kuwałek,
dr Grzegorz Krzywiec,
Ewa Wiatr,
Marian Turski
dr Elżbieta Janicka,
dr Adam Puławski,
Piotr Jassem,
prof. dr hab. Antoni Sułek
dr hab. Bozena Szaynok,
dr Adam Leszczyński,
prof. dr hab. Andrzej Paczkowski, ISP PAN
dr Marcin Zaremba, ISP PAN
dr Piotr Osęka, ISP, PAN
dr Michał Bilewicz,
Marcin Święcicki,)
https://forumemjot.wordpress.com/2013/04/07/zapamietac-te-nazwiska-potepienie-prof-k-jasiewicza/

MasaKalambura
Użytkownik
MasaKalambura

Robią z ludzi idiotów a z młodych naiwnych dzieci okrutnych zindoktrynowanych wojaków. Wojsko Izraela to dzieciaki. Liceum zaledwie. Zindoktrynowani w YadWaszem i szkołach nauczeni nienawidzieć wrogów Izraela (Palestyńczycy i wszyscy sąsiedzi) nienawiścią do SSmanow. To interesujący udany eksperyment manipulacji. Stalin dał Rosji religie pabiedy. Izrael dał im Szoach.

To dlatego wciąż z czystym sumieniem grają role ofiar w Gettcie Warszawskim a sami utrzymują jedno z najdłużej gnębionych Getto Gazy. I nie czuja dysonansu.

My mamy kłopot z przeszłością. Ale Żydzi nas biją tym na głowę. Ich władza rękami armii (lub odwrotnie) tylko podtrzymuje te chorobę. Choroba ta to ich główny napęd wojenny. Nie miłość do ojczyzny ani miłość do Boga, Tego od Którego te ziemie dzierżawią. Głównie strach przed wrogiem i SSmanska nienawiść.

To dramat. I hihot historii.