Izba Reprezentantów zganiła Obamę

Opublikowano: 04.06.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 367

STANY ZJEDNOCZONE. 3 czerwca Izba Reprezentantów uchwaliła rezolucję, w której zganiono prezydenta Baracka Obamę za wysłanie sił USA do Libii bez zgody Kongresu. Biały Dom uznał tę niewiążącą rezolucję, przyjętą stosunkiem głosów 268-145, za “niepotrzebną i nieżyczliwą”. Głosi ona, że prezydent nie przedstawił “ważnych powodów” uzasadniających udział sił USA w operacji libijskiej. Demokraci i Republikanie zarzucili też Obamie zignorowanie konstytucyjnego uprawnienia Kongresu do wypowiadania wojny. W rezolucji zawarte jest żądanie, by Obama w ciągu 14 dni przedstawił Kongresowi szczegółowe informacje dotyczące skali i kosztów operacji libijskiej.

Podstawą działań zbrojnych NATO w Libii jest rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ, zezwalająca na użycie siły w celu obrony ludności cywilnej przed atakami wojsk Muammara Kaddafiego. Koalicja USA, Francji, W. Brytanii, Kanady i Włoch przystąpiła do operacji “Świt Odysei” 19 marca, zaś 31 marca NATO przejęło od USA dowództwo nad operacją libijską.

4 czerwca rano NATO po raz pierwszy użyło w Libii śmigłowców bojowych, atakując pojazdy i ekwipunek wojskowy oraz oddziały wierne Kaddafiemu. Jak podkreśla AFP, NATO w komunikacie nie podaje jednak, gdzie miały miejsce poranne ataki, ani jakie konkretnie cele zostały zaatakowane. Nie ma też jak dotąd informacji o rozmiarach zniszczeń, ofiarach i ewentualnych stratach atakujących.

Opracowanie: Jarosław Klebaniuk
Źródło: Lewica

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Dobrodziej
Użytkownik
Dobrodziej

Od kiedy to atakowanie wojsk libijskich to jest ochrona ludności cywilnej?

acqsen
Użytkownik
acqsen

Puste gesty pod publikę. Ganią ale nie nakazują wycofania wojsk.