Islandzkie społeczeństwo jest oszukiwane ws. konstytucji

Opublikowano: 24.10.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 500

Jóhanna Sigurðardóttir, była premier, stwierdziła, że władze oszukują naród w sprawie nowej konstytucji, nad którą głosowano siedem lat temu. Była premier nie jest zadowolona z obecnego poziomu prac nad reformą konstytucyjną i twierdzi, że wydaje się mało prawdopodobne, aby ludzie otrzymali nową, kompleksową ustawę zasadniczą, której oczekują. Jóhanna skrytykowała również Sąd Najwyższy i Sjálfstæðisflokkurinn (Partię Niepodległości), pisze ruv.is.

Swoje uwagi zawarła w artykule, który ukazał się w ten weekend na łamach Fréttablaðið, a skupiał się na temacie prac nad nową konstytucją, które rozpoczęły się pod jej rządami, po kryzysie bankowym. Na zgromadzenie narodowe w sprawie konstytucji zaproszono reprezentatywną, losowo dobraną próbę ludzi i wybrano konstytuantę. Sąd Najwyższy unieważnił jednak wyniki tego głosowania z przyczyn technicznych. Z tego względu wybrane osoby zostały później powołane do doradczej rady konstytucyjnej, która miała mniejsze uprawnienia niż konstytuanta. „Próba unieważnienia głosowania przez Sąd Najwyższy jest skandalem i plamą na historii sądownictwa” – napisała w artykule pani premier.

Jóhanna uważa, że rada konstytucyjna dokonała cudu, sporządzając kompleksowy plan nowej konstytucji w ciągu zaledwie czterech miesięcy, rozwiązując tym samym problemy, które przyprawiały parlament o ból głowy przez ostatnie 70 lat od założenia Republiki Islandii. „Sugestie rady zaostrzyły rozdział władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej. Dotyczyły także ogólnego podziału władzy, zwiększenia przejrzystości i odpowiedzialności osób sprawujących rządy. Zapewniono społeczeństwu większe możliwości uczestniczenia w podejmowaniu decyzji, zarówno przez referenda, jak i zaangażowanie w prace parlamentarne. Zatwierdzenie projektu umieściłoby Islandię w światowej czołówce, jeśli chodzi o udział społeczeństwa w demokratycznych procesach dotyczących najważniejszych kwestii”.

W swoim artykule Jóhanna opisuje również zaciekły sprzeciw ówczesnej opozycji wobec nowej konstytucji, który przyczynił się do zahamowania prac. „Nie chodziło o brak woli rządu, aby ukończyć prace, ale o agresywny i bezkompromisowy sprzeciw, zwłaszcza ze strony Partii Niepodległości i Partii Postępu. Opozycja rozpoczęła niemal bezprecedensową obstrukcję parlamentarną i zaangażowała wszystkie swoje środki w powstrzymanie uchwalenia nowego przymierza społecznego, które zostało zatwierdzone dwoma trzecimi głosów w ogólnokrajowym referendum. Demokracja została zdeptana”.

W dalszej części artykułu była premier stwierdza, że nie widzi większych szans na osiągnięcie znaczących postępów w obecnych pracach nad reformą konstytucyjną. „Ze względu na udział Partii Niepodległości w koalicji rządzącej, władze zdecydują się na wybranie najmniejszego wspólnego mianownika i minimalnie zaangażują się w kwestię zasobów naturalnych”.

20 października 2012 roku odbyło się ogólnokrajowe referendum w sprawie propozycji rady konstytucyjnej. Frekwencja wyniosła 49,7%. Pierwsze pytanie brzmiało: Czy chcesz, aby sugestie rady konstytucyjnej stanowiły podstawę projektu nowej konstytucji? 66,9% głosujących odpowiedziało „tak”, a 33,1% odpowiedziało „nie”. 82,9% głosujących chciało również, aby zasoby naturalne posiadane prywatnie stały się własnością publiczną, a 78,4% chciało mieć większą możliwość głosowania na poszczególne osoby wybierane do parlamentu, a nie jak dotychczas wyłącznie na listy partyjne.

Autorstwo: Krzysztof Grabowski (Grupa GMT)
Źródło: IcelandNews.is


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.