Islandia zmienia świat na lepsze rezygnując z plastiku

Opublikowano: 07.07.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 931

Od 3 lipca przyszłego roku zostanie zakazana na Islandii sprzedaż jednorazowych plastikowych sztućców, talerzy, słomek i wacików do czyszczenia uszu. Rozważane jest również wprowadzenie zakazu stosowania styropianowych pojemników na żywność i napoje.

Zmiany w prawie sanitarnym i zapobieganiu zanieczyszczeniom zostały przyjęte przez parlament na początku ubiegłego tygodnia, jeszcze przed letnią przerwą.

Oprócz wacików do uszu z plastikowymi patyczkami, plastikowych sztućców, talerzy i słomek zabrania się również sprzedaży plastikowych mieszadeł do koktajli i uchwytów do balonów.

W związku z wprowadzonymi zmianami sklepy spożywcze, restauracje i lokale typu fast food będą musiały przestać podawać jedzenie i napoje w plastikowych opakowaniach jednorazowego użytku lub będą musiały zacząć pobierać za nie opłaty. Jedynym wyjątkiem od reguły są produkty klasyfikowane jako sprzęt medyczny.

Częścią nowego prawa jest również ogólny zakaz sprzedaży tworzyw oksy-biodegradowalnych, zawierających polietylen lub polipropylen. Takie tworzywa sztuczne stały się w ostatnich latach coraz bardziej popularne, ale w rzeczywistości są szkodliwe dla zdrowia i środowiska, informuje minister środowiska. Ten „zielony” plastik stanowi coraz większy problem na całym świecie.

Obowiązkowe będzie także oznaczanie tworzyw sztucznych jednorazowego użytku instrukcjami bezpiecznego usuwania oraz informacjami na temat szkód, jakie może wyrządzić plastik, jeśli dostanie się do środowiska naturalnego. Wśród produktów, które będą musiały zawierać takie informacje, są wilgotne chusteczki, niektóre wyroby tytoniowe, produkty sanitarne i plastikowe kubki.

Autorstwo: mmn
Zdjęcie: moritz320 (CC0)
Źródło: Icelandnews.is


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.