Islandia walczy z wyciekiem ropy z zatopionego tankowca

Opublikowano: 22.04.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 713

Rząd Islandii podejmuje kroki, aby zapobiec dalszemu wyciekowi ropy z tankowca El Grillo. Brytyjski statek został zatopiony tuż u wybrzeży Seyðisfjörður we wschodniej Islandii podczas niemieckiego nalotu w lutym 1944 roku, a wkrótce potem do zatoki zaczęła wyciekać ropa.

W piątek rano rząd zatwierdził wniosek ministra środowiska Guðmundura Ingi Guðbrandssona o 38 mln ISK (ok. 243 000 EUR) na uszczelnienie pękniętego kadłuba statku, aby zapobiec dalszemu wyciekowi. W latach 1952 i 2001 poczyniono starania w celu wypompowania ropy z El Grillo, ale wyciek trwał nieprzerwanie, pisze RUV.is.

Stał się on ponownie problemem zeszłego lata. Nurkowie Straży Przybrzeżnej odkryli, że kadłub statku uległ korozji. Zgodnie z decyzją rządu pęknięcie zostanie wypełnione betonem, a w betonie będzie zamontowany zawór, aby w razie potrzeby można było w przyszłości wypompować ropę ze statku.

Przewiduje się wypełnienie otworu w kadłubie El Grillo wiosną tego roku, zanim morze się ociepli i ropa znów zacznie wyciekać.

Autorstwo: Monika Szewczuk
Źródło: IcelandNews.is

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o