Islandia walczy z wyciekiem ropy z zatopionego tankowca

Opublikowano: 22.04.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 379

Rząd Islandii podejmuje kroki, aby zapobiec dalszemu wyciekowi ropy z tankowca El Grillo. Brytyjski statek został zatopiony tuż u wybrzeży Seyðisfjörður we wschodniej Islandii podczas niemieckiego nalotu w lutym 1944 roku, a wkrótce potem do zatoki zaczęła wyciekać ropa.

W piątek rano rząd zatwierdził wniosek ministra środowiska Guðmundura Ingi Guðbrandssona o 38 mln ISK (ok. 243 000 EUR) na uszczelnienie pękniętego kadłuba statku, aby zapobiec dalszemu wyciekowi. W latach 1952 i 2001 poczyniono starania w celu wypompowania ropy z El Grillo, ale wyciek trwał nieprzerwanie, pisze RUV.is.

Stał się on ponownie problemem zeszłego lata. Nurkowie Straży Przybrzeżnej odkryli, że kadłub statku uległ korozji. Zgodnie z decyzją rządu pęknięcie zostanie wypełnione betonem, a w betonie będzie zamontowany zawór, aby w razie potrzeby można było w przyszłości wypompować ropę ze statku.

Przewiduje się wypełnienie otworu w kadłubie El Grillo wiosną tego roku, zanim morze się ociepli i ropa znów zacznie wyciekać.

Autorstwo: Monika Szewczuk
Źródło: IcelandNews.is


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.