Islandia traci przez raje podatkowe miliony dolarów

Opublikowano: 27.11.2019 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1972

Ostatni raport, opublikowany na stronie internetowej MissingProfits.world, pokazuje, że Islandia traci 15% swoich wpływów z podatku dochodowego od podmiotów prawnych na rzecz rajów podatkowych. Według szacunków jest to 384 mln USD zysków przedsiębiorstw.

Z 384 mln USD utraconych zysków, 284 mln USD trafia do rajów podatkowych w Unii Europejskiej, a 100 mln USD do rajów poza UE. W UE największa część zysków trafia do Luksemburga (104 mln USD), następnie do Irlandii (79 mln USD) i Holandii (70 mln USD). Belgia zajmuje czwarte miejsce, uzyskując 29 mln USD zysku, a Malta piąte, z 1 mln USD.

Poza UE 4 mln USD trafia do Szwajcarii, a 96 mln USD do następujących krajów: Bermudy, Karaiby, Portoryko, Hongkong, Singapur i inne.

Badania przeprowadzili eksperci z Uniwersytetu Kalifornijskiego, Berkeley i Uniwersytetu Kopenhaskiego. Tworząc bazę danych, pokazującą, gdzie korporacje księgują swoje zyski na całym świecie, można było oszacować, że blisko 40% tych zysków, czyli ponad 650 miliardów USD w 2016 roku zostało przeniesione do rajów podatkowych. Zmniejsza to o prawie 200 miliardów USD, czyli 10% globalne dochody z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych.

Autorstwo: Monika Szewczuk (Grupa GMT)
Na podstawie: MissingProfits.world
Źródło: IcelandNews.is


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Radek 27.11.2019 14:46

    Można by było napisać. Mniej chciwe kraje, takie jak: Luksemburg, Szwajcaria, Hongong i inne cieszą się dużą popularnością inwestorów dzięki stabilnej polityce finansowej i podatkom na normalnym poziomie.
    Powinno być międzynarodowe prawo zakazujące zakazywać działalności w rajach podatkowych. Wtedy każdy kraj chciałby być rajem podatkowym i brał mniejsze podatki i gospodarzył znacznie lepiej. Czyli mniej marnował pieniędzy obywateli. By była zdrowa konkurencja pomiędzy krajami. A tak, to po prostu nie ma ŻADNEJ wolności gospodarczej, tylko lobbowanie przez największe koncerny. Po to to jest, aby wykosić te pomniejsze firmy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.