Islandia na liście „szarych stref” prania pieniędzy

Opublikowano: 21.10.2019 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 188

Grupa Specjalna ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF – Financial Action Task Force) dodała Islandię do listy krajów uważanych za niedysponujące wystarczającymi środkami kontroli w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Lista zawiera kraje uznane za niewspółpracujące w światowych wysiłkach na rzecz ochrony przed tymi procederami.

Inne kraje dodane do tej listy to Mongolia i Zimbabwe. Tymczasem z listy usunięto Etiopię, Sri Lankę i Tunezję, ponieważ wprowadziły one wystarczające środki kontroli.

W zeszłorocznym sprawozdaniu FATF wydano 51 zaleceń dla Islandii, ale postępy uznano za zbyt wolne. W ciągu ostatniego miesiąca podjęto znaczne kroki, jednak organizacja uznała zmiany za zbyt niedawne, aby można było właściwie ocenić ich skuteczność.

Nie jest jasne, jaki wpływ, jeśli w ogóle, będzie miało wpisanie na tę listę Islandii. Źródła RÚV podają, że największym problemem, innym niż prawdopodobny negatywny wpływ na reputację kraju, może być to, że islandzkim przedsiębiorstwom będzie coraz trudniej nawiązać nowe stosunki handlowe za granicą.

Wiele osób, zarówno w parlamencie, jak i poza nim, krytykowało rząd za przeciąganie realizacji zmian zalecanych przez FATF w zeszłym roku.

Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Finansów i Gospodarki, organ regulacyjny FME, policja, organa podatkowe i urzędnicy celni wspólnie pracują nad zastosowaniem w Islandii najlepszych praktyk w tym zakresie, a władze uważają, że poczyniły duże postępy w 50 z 51 wyróżnionych obszarów.

51. obszarem jest nowy system informatyczny w dziale przestępstw finansowych policji, który będzie przetwarzał powiadomienia o podejrzanych transferach środków pieniężnych. Władze islandzkie nabyły nowy system, ale oczekuje się, że nie będzie on w pełni działał aż do kwietnia.

Panuje powszechna zgoda co do tego, że Islandia nie powinna być jedynym krajem Europy Zachodniej znajdującym się na liście. Sytuację uważa się w Islandii za żenującą.

Autorstwo: Monika Szewczuk (Grupa GMT)
Źródło: IcelandNews.is

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 2,50 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Hassasin
Użytkownik
Hassasin

Islandia. Zdelegalizowała religię, przycieła Eskimosom bakobrody, no to teraz ma pralnie u siebie. Tak się mszczą za myślozbrodnię. Międzynarodowi wybrani pasterze fok ;p …..czy już jest śmieszno i straszno jak przed 1989…..że człowiek kabaretem gada ?!…to wyostrza zmysły i budzi z letargu …miłego dnia

Barney
Użytkownik
Barney

@Panuje powszechna zgoda co do tego, że Islandia nie powinna być jedynym krajem Europy Zachodniej znajdującym się na liście.”

kto tak uważa? czyja to “powszechna” zgoda?