Islandia eliminuje „różowy podatek”

Opublikowano: 11.09.2019 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 88

Produkty ochrony zdrowia, które są przeznaczone specjalnie dla kobiet, zostały usunięte z kategorii produktów opodatkowanych 24% podatkiem, skutecznie eliminując „różowy podatek”.

Prawo, które zostało przegłosowane w czerwcu ubiegłego roku, wchodzi w życie teraz. W związku z tym podatek VAT od tamponów, podpasek, mooncupów i innych produktów dla kobiet obniżono z 24% do 11%. Ponadto w tej kategorii zostaną również umieszczone wszystkie środki antykoncepcyjne, a nie tylko prezerwatywy.

Ponieważ produkty te są kupowane głównie przez kobiety, podatek od nich jest często nazywany „różowym podatkiem”. Zmiana tej ustawy spotkała się z szerokim poparciem opinii publicznej, a badania już w 2016 r. wykazały zdecydowane poparcie dla zniesienia opodatkowania tego rodzaju produktów.

Ustawa ta została wprowadzona przez posłankę Partii Piratów, Þórhildur Sunnę Ævarsdóttir, przy poparciu socjaldemokratów, Partii Centrum i Partii Ludowej. Ustawa została przyjęta 43 głosami za, a tylko 9 osób wstrzymało się od głosu, pisze Visir.is.

Autorstwo: Monika Szewczuk (Grupa GMT)
Źródło: IcelandNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o