Islandczycy wciąż niechętni członkostwu w UE

Opublikowano: 20.10.2017 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 652

Jak wynika z opublikowanego w poniedziałek badania opinii publicznej przeprowadzonego przez Instytut Gallupa większość Islandczyków nie chce, aby ich kraj przystąpił do Unii Europejskiej.

Według sondażu 59,8% społeczeństwa odrzuca członkostwo w UE, podczas gdy 40,2% chciałoby, aby Islandia przystąpiła do Unii. Sprzeciw wobec członkostwa w UE widać w każdym sondażu opinii publicznej przeprowadzonym w Islandii od lipca 2009 roku.

W sondażu przeprowadzonym dla Já Ísland, islandzkiej organizacji na rzecz członkostwa w UE, większość Islandczyków nie chce nowych negocjacji akcesyjnych z UE ani przyjęcia euro, mimo że islandzka korona jest ostatnio krytykowana ze względu na rosnącą wartość wobec innych walut.

Zwolennicy przystąpienia Islandii do UE często twierdzili, że ubieganie się o członkostwo ma służyć jedynie temu, aby zobaczyć, co Bruksela ma do zaoferowania. Nie musi to koniecznie oznaczać faktycznego przystąpienia do wspólnoty. W związku z tym badania opinii publicznej dotyczące rozmów akcesyjnych często przynosiły bardziej pozytywne rezultaty, niż ankiety, w których bezpośrednio pytano o członkostwo.

Przeciwko nowym rozmowom w sprawie przystąpienia do UE jest 55,5% Islandczyków, podczas gdy za rozmowami – 44,5%. Jeśli chodzi o przyjęcie euro, to Bruksela wielokrotnie podkreślała, że nie jest to możliwe w krajach niebędących członkami UE. Jednak w trakcie debaty pojawiały się sugestie, że istnieje możliwość przyjęcia euro bez członkostwa we wspólnocie. 52,3% respondentów sondażu odrzuca euro, podczas gdy 47,3% opowiada się za jego przyjęciem.

W lipcu 2009 r. ówczesny centrolewicowy rząd Islandii złożył wniosek o przystąpienie do UE po kryzysie gospodarczym, jaki dotknął Islandię jesienią. Negocjacje akcesyjne zostały jednak zawieszone po wyborach parlamentarnych w 2013 r. przez nowy centroprawicowy rząd, który ogłosił w Brukseli w 2015 r., że Islandia nie kandyduje już do Unii Europejskiej.

Tłumaczenie: Monika Szewczuk (Grupa GMT)
Źródło oryginalne: Mbl.is
Źródło polskie: IcelandNews.is


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. karmazynowy_szpadel 20.10.2017 14:49

    nie są chętni, bo najwyraźniej byznesmeny z europy nie widzą interesu w ograbianiu tak małej liczby ludzi. Jakby był interes, to z pewnością skuteczna propaganda by się pojawiła i byłoby to “51%”

  2. 8pasanger 20.10.2017 21:19

    Może zobaczyli w tv co UE i EBC zrobiły z Grecją.Panie boże nieistniejący zanosimy modły aby Polska nigdy nie przyjęła euro…..

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.