Islamiści atakują w Kongo

Opublikowano: 14.08.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1064

To środkowoafrykańskie państwo boryka się z falą przemocy. Atakują islamiści związani z ISIS, rebelianci oraz mafijne gangi.

Islamscy bojówkarze zabili około 20 osób w atakach na dwie wioski we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga, podało wojsko. Informację tę potwierdzili obrońcy praw człowieka.

Oddziały, uważane za część Sojuszniczych Sił Demokratycznych (ADF), spaliły domy w wioskach Kandoyi i Bandiboli, zabijając mieszkańców, powiedział Christophe Munyanderu, urzędnik czuwający nad przestrzeganiem Konwencji o ochronie praw człowieka (CRDH). Rzecznik kongijskiej armii w Ituri, Jules Ngongo, szacuje, że zginęło około 20 osób. Naoczni świadkowie mówią o szczególnie brutalnym charakterze zbrodni. „To dla mnie straszne… kiedy zobaczyłam ciała, ich podcięte gardła” – powiedziała Alice Kyanga, której rodzice zostali zabici.

ADF to ugandyjskie ugrupowanie militarne, które w latach 90. przeniosło się do wschodniego Konga. Grupa jest odpowiedzialna za ponad 1050 brutalnych zabójstw w 2021 roku; w 2020 było ich 599 – podaje Kivu Security Tracker, organizacja śledząca przemoc w regionie.

Stan bezpieczeństwa pogorszył się w Ituri i sąsiedniej prowincji North Kivu, odkąd władze oddały je pod zarząd wojska – alarmują eksperci ONZ.

Rząd ogłosił stan wojenny w obu prowincjach w kwietniu 2021 roku. Była to odpowiedź na eskalację ataków bojówek, w tym powtarzające się masakry dokonywane przez ADF, która ma powiązania z Państwem Islamskim. Uganda wysłała co najmniej 1700 żołnierzy, aby pomóc swojemu sąsiadowi w walce z ADF.

Kongo boryka się z falą narastającej przemocy, po którą sięgają nie tylko islamscy radykałowie. Rebelianci z grupy walczącej o niepodległość najbogatszego regionu kraju, Katangi, pomogli ponad 800 więźniom wydostać się z więzienia. Rozpoczęto poszukiwania osadzonych. Według rządu w stolicy kraju Kinszasie członkowie ugrupowania Mai-Mai Kata Katanga weszli w środę wieczorem do więzienia w mieście Butembo na wschodzie kraju i pomogli więźniom w ucieczce.

Łącznie w więzieniu przebywało około 900 osób. W starciach zginęło dwóch policjantów i czterech napastników. Władze zarządziły poszukiwania zbiegłych więźniów. 115 z nich zostało ponownie aresztowanych.

W tym środkowoafrykańskim kraju liczącym 90 mln mieszkańców dość często dochodzi do zbrojnych ataków na więzienia. Często grupy rebelianckie, milicje lub gangi przestępcze próbują uwolnić skazanych przestępców. W maju 2017 roku ponad 4000 więźniów uciekło z aresztu w stolicy kraju Kinszasie.

Na podstawie: Krone.at [1] [2]
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.