Irlandia zakaże nielegalnych produktów z Izraela?
Irlandzki komitet parlamentarny ds. stosunków handlowych wyszedł z jednogłośną inicjatywą zakazu importu z nielegalnych osiedli izraelskich – doniósł „The Irish Times”.
Komitet właśnie zajmuje się pisaniem w tej sprawie oficjalnego pisma do wicepremiera oraz ministra spraw zagranicznych, Eamonna Gilmore’a, wzywającego do wprowadzenia krajowego zakazu.
Zakaz importu z izraelskich nielegalnych osiedli przez Irlandię jest ważnym krokiem ws. apelu palestyńskiego do globalnego bojkotu izraelskiej okupacji. Apel zgłoszony w 2005 r. skierowany jest do osób i grup ludzi, aby bojkotować produkty, firmy i instytucje, które popierają łamanie praw Palestyńczyków w Palestynie.
Akcja bojkotu dotyczy też skłaniania firm do zrywania umów z korporacjami zamieszanymi w represje wobec Palestyńczyków oraz domagania się od państw narzucenia sankcji gospodarczych na Izrael za tworzenie polityki dyskryminacyjnej.
W swej krótkiej historii, Izrael ma jednak długą historię, jeśli chodzi o ciemiężenie rodowitych Palestyńczyków, i stało się to praktyką od chwili utworzenia tego państwa w 1948 r., gdy wiele tysięcy Palestyńczyków, którzy nie zostali wygnani ze swojej ojczyzny, znalazło się pod niemal 20-letnią władzą wojskową. Palestyńczycy na terytoriach okupowanych przez Izrael w 1967 r., zostali poddani działaniu śmiercionośnego dla nich prawa stanu wojennego.
Szybko rosnąca lista organizacji zwraca się z wezwaniem do bojkotu, w tym wiele dużych europejskich związków zawodowych oraz wielu znanych w świecie artystów. Wiele związków studenckich w Ameryce Północnej w ostatnich miesiącach głosowało za tym, aby ich uczelnie zerwały związki biznesowe z firmami działającymi na palestyńskich terenach okupowanych. Jeden z koncernów międzynarodowych z siedzibą we Francji, Veolia, już przeżywa z tego powodu trudności finansowe, gdyż utracił wielkie kontrakty w Europie za udział w działaniach na tych terytoriach.
Irlandzki senator, Jim Walsh, zasugerował, że Irlandia powinna wprowadzić całkowity bojkot. „W szerszej perspektywie, nie powinniśmy jednak zakazywać importu wszystkich izraelskich towarów” – powiedział Walsh.
Inny polityk, Eric Byrne, domaga się od rządu, aby stał się w UE championem, który postawi wniosek o wprowadzenie bojkotu na terenie całej Unii, gdy Irlandia obejmie prezydencję w przyszłym roku.
“Ten nowy akt działania irlandzkiego parlamentu powinien stać się modelem do zastosowania przez wszystkich twórców prawa w Europie, którzy twierdzą, że dbają o prawa człowieka i poszanowanie prawa międzynarodowego” – powiedział Omar Barghouti – członek-założyciel organizacji The Palestinian Campaign for the Academic and Cultural Boycott of Israel.
Palestyński ruch bojkotu wziął sobie za wzorzec kampanię bojkotu BDS wobec reżimu apartheidu w RPA, który upadł wskutek napięć gospodarczych i nacisków dyplomatycznych w 1994 r.
Źródło oryginalne: alethonews.wordpress.com
Źródło: Stop Syjonizmowi