Irlandia mówi „nie” GMO

Opublikowano: 28.09.2015 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3

Północna Irlandia, jako kolejny kraj po Szkocji, Francji, Grecji i Łotwie, ogłasza pełen zakaz upraw GMO na swoim terenie. Minister Środowiska ogłosił tydzień temu, że zakazuje rolnictwa tego typu.

Deklaracja ministra to następstwo podjętych w 2015 roku przez Unię Europejską decyzji przyzwalających krajom członkowskim na samowolną rezygnację z upraw zaaprobowanych w UE zbóż GMO na swoich terytoriach. Minister ogłosił tę nowinę na uroczystości otwierającej Tydzień Ochrony Środowiska, mówiąc: „Pozostaję nieprzekonany co do zalet upraw genetycznie modyfikowanych. Uważam za rozsądne zakazać takiego typu rolnictwa na naszych ziemiach w przewidywalnej przyszłości”.

Zwrócił też uwagę na inną istotną kwestię: „Sposób podziału naszych gruntów rolniczych i ich mały rozmiar mogą potencjalnie powodować problemy, jeśli chodzi o odseparowanie od siebie upraw genetycznie modyfikowanych i niemodyfikowanych. Zakładam, że koszt takiej operacji byłby znaczący i w wielu przypadkach zupełnie niepraktycznie byłoby go ponosić”.

Wspomniał także o „czystym i zielonym wizerunku Irlandii”, który chce utrzymać: „Jesteśmy słusznie dumni z naszego środowiska naturalnego i bioróżnorodności. Podtrzymujemy nasz międzynarodowy wizerunek jako zielonego, czystego kraju. Uznawane za kontrowersyjne uprawienie roślin GMO mogłoby być może ten wizerunek zepsuć”.

Źródło: NowyObywatel.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o