Irlandczycy nie chcą płacić za długi banków

Opublikowano: 11.02.2013 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 485

9 lutego ponad 25 tysięcy osób przemaszerowało ulicami Dublina w proteście przeciwko kosztom kryzysu bankowego, który popchnął Irlandię w zadłużenie. 6 tysięcy ludzi wyszło na ulice w Cork i Sligo, a kolejne 2 tysiące protestowało w Limerick, Galway i Waterford. Irlandzki Kongres Związków zawodowych szacuje, że w całym kraju protestowało około 110 tysięcy osób, choć według policji liczba ta wynosi około 50 tys.

7 lutego premier Irlandii Enda Kenny sfinalizował długo oczekiwaną umowę z Europejskim Bankiem Centralnym (EBC), w wyniku której zmniejszono do 48 miliardów euro kwotę zadłużenia jaką ma spłacić Irlandia z tytułu ratowania Anglo Irish Bank. Umowa z EBC rozciąga termin spłaty zadłużenia na 40 lat, a także obniża ewentualną kwotę dalszej pożyczki do 20 miliardów euro w ciągu najbliższych 10 lat. Irlandzkie związki zawodowe pozostają jednak sceptyczne. Jak stwierdził David Begg, sekretarz Irlandzkiego Kongresu Związków Zawodowych: “To byłoby bardzo niebezpieczne, jeśli ludzie uwierzyliby, że problem został rozwiązany i możemy przejść nad nim do porządku dziennego (…) Na początku kryzysu, Irlandia miała jeden z najniższych wskaźników długu w stosunku do PKB w Europie (…) Różnica pomiędzy sytuacją z początku kryzysu a obecną jest wynikiem polityki mającej na celu zadłużenie Irlandii w celu ratowania europejskiego systemu bankowego.”

Irlandia została zmuszona do zagwarantowania pokrycia długów sześciu banków krajowych po pęknięciu bańki spekulacyjnej na rynku nieruchomości w 2008 roku. Ponieważ kraj nie był w stanie unieść takiego ciężaru, w 2010 roku zwrócił się z prośbą do Unii Europejskiej oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego o udzielenie pożyczki w kwocie 67,5 miliardów euro.

Opracowanie: Jarosław Klebaniuk
Źródło: Lewica


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. aZyga 11.02.2013 10:49

    Bank jak każda inna firma powinien zbankrutować. Swoją drogą doprowadzić do takiego stanu firmę, która kreuje pieniądz to wyższa szkoła jazdy.

  2. XXIRapax 11.02.2013 14:24

    Fenix 11.02.2013 11:24 / 11:28 / 11:35 😀
    Oczywista oczywistość:)

  3. religiatoPCPdlaludu 11.02.2013 14:37

    Wszyscy płacą te długi, bo taki zwyczaj. A Islandia pokazała, że nie trzeba. Jak wszyscy się wypną na tych macherów to będzie git.

  4. ninjas84 11.02.2013 15:14

    Ale się nie wypną bo wszyscy pozostali decydenci siedzą w ich kieszeni….

  5. kudlaty72 11.02.2013 17:50

    Potraficie sobie wyobrazić świat bez lichwy?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.