Irańska flota nad Kanałem Panamskim?

Opublikowano: 14.01.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1760

Dowódca floty wojennej Islamskiej Republiki Iranu admirał Szahram Irani, przemawiając 11 stycznia na pierwszej narodowej konferencji cywilizacji morza w południowo-wschodnim mieście Konrak, zapowiedział rozmieszczenie w tym roku irańskich sił morskich w pobliżu Kanału Panamskiego.

Irański dowódca zwrócił uwagę na uprzywilejowane położenie swojego kraju nad brzegami Morza Kaspijskiego oraz zatok Perskiej i Omańskiej, wzywając do wykorzystania możliwości dawanych przez te akweny do stworzenia nowoczesnej islamskiej cywilizacji irańskiej. „Irańska historia wypraw morskich jest zakorzeniona głęboko w czasie i rozpoczęła się na długo przed europejską. Powinniśmy poczynić wysiłki dla odzyskania naszej pozycji na morzach” powiedział adm. Sz. Irani.

Irańska flota wojenna zawitała w ubiegłym roku do portu La Guaira w Wenezueli, który będzie zapewne służył jej za bazę zaopatrzeniową. Irańskie okręty wojenne obecne są na oceanach Indyjskim, Atlantyckim i Spokojnym – tym ostatnim, pomimo prób przeciwdziałania penetracji Irańczyków przez Francję i Australię. Irańska marynarka wojenna utworzyła trzy dowództwa morskie dla nadzorowania działań na trzech odpowiadających im akwenach oceanicznych. Dzięki pracy swoich inżynierów i ekspertów wojskowych, siły zbrojne Iranu uniezależniają się technologicznie od zagranicy.

28. istopada 2022 r., na spotkaniu z wyższymi oficerami irańskiej marynarki wojennej, ajatollah Ali Chamenei wezwał do dalszego rozwoju floty wojennej Republiki Islamskiej i utrzymania jej obecności na wodach międzynarodowych i na pełnym morzu. „Świadomość dużych możliwości stwarzanych przez morze musi stać się elementem publicznej kultury kraju”, powiedział duchowo-polityczny przywódca Iranu.

Po 2003 r. Iran awansował do pozycji najpierw mocarstwa regionalnego (obecność w Iraku, Syrii, Libanie), a następnie mocarstwa globalnego (obecność w Wenezueli, penetracja Nigerii, wsparcie Rosji na Ukrainie dronami i rakietami, sojusz z Chinami). Czynniki oficjalne w Teheranie wielokrotnie podkreślały, że wzmacnianie zdolności bojowych, w tym również rozwój broni rakietowej, wedle ich deklaracji – przeznaczonych wyłącznie do celów obronnych, nigdy nie będzie podlegało negocjacjom ani nie stanie się przedmiotem ustępstw.

Autorstwo: Ronald Lasecki
Źródło: MyslPolska.info

16

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. AlbertW41 15.01.2023 19:16

    Na cos takiego nawet Chiny by sie nie odwazyly. Z pewnosciabeda obserwowac zachowanie USA.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.