Irańska federacja judo zawieszona za bojkot Izraela

Opublikowano: 19.09.2019 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 130

Międzynarodowa Federacja Judo poinformowała o zawieszeniu Iranu w prawach jej członka. Jest to spowodowane wydarzeniami z końca sierpnia, gdy irańskie władze naciskały na jednego z judoków, aby ten wycofał się z rywalizacji w Mistrzostwach Świata. Istniała bowiem groźba, iż będzie czekał go pojedynek z zawodnikiem z bojkotowanego Izraela.

W swoim specjalnym oświadczeniu Międzynarodowa Federacja Judo odniosła się do sytuacji z 28 sierpnia bieżącego roku, gdy w japońskim Tokio trwały Mistrzostwa Świata w tej dyscyplinie sportu. Właśnie wówczas z rywalizacji miał wycofać się irański judoka Saeid Mollaei, który w tej sprawie miał być naciskany przez krajową federację oraz władze państwowe.

Mollaei był namawiany do oddania walki walkowerem już na początkowym etapie mistrzostw, ponieważ okazało się, że w ramach drabinki turniejowej może natrafić w dalszej fazie na izraelskiego judokę Sagima Mukiego. Ostatecznie Irańczyk doszedł do półfinału turnieju, lecz tam przegrał pojedynek ze swoim rywalem z Belgii, zaś następnie poniósł porażkę także w walce o trzecie miejsce z gruzińskim zawodnikiem.

Zdaniem Międzynarodowej Federacji Judo zachowanie irańskich władz było złamaniem deklaracji zawartych w liście, który w maju podpisali przedstawiciele władz irańskiego judo. Deklarowali oni przestrzeganie Karty Olimpijskiej oraz zasad dotyczących niedyskryminacji, podczas gdy nakłanianie zawodnika do odpuszczenia turnieju z powodu narodowości jego ewentualnego przeciwnika jest rażącym złamaniem wcześniejszych ustaleń.

Właśnie z tego powodu irańska federacja została zawieszona w prawach członka światowych władz judo. Sam Mollaei po Mistrzostwach Świata w Japonii nie wrócił do kraju i przygotowuje się w Niemczech do przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich, choć nie wiadomo czy będzie mógł w nich w ogóle wystąpić.

Iran od czasu Rewolucji Islamskiej z 1979 roku nie utrzymuje kontaktów dyplomatycznych z Izraelem, nie uznając w ogóle istnienia państwa syjonistycznego. Właśnie z tego powodu Iran prowadzi politykę bojkotu Izraela na wszystkich szczeblach, a zasada ta obejmuje także rywalizację sportową.

Na podstawie: Ijf.org, Time.com.
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 1,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o