Irańczycy demonstrowali przeciw USA i Izraelowi
IRAN. Z okazji 32. rocznicy zajęcia przez rewolucjonistów ambasady USA w Iranie, tysiące Irańczyków przeszło ulicami Teheranu w demonstracji potępiającej politykę Stanów Zjednoczonych i Izraela, a także okazującej poparcie dla obecnych władz Iranu.
Uczestnicy wielotysięcznej demonstracji wyszli na ulice z irańskimi flagami narodowymi i portretami duchownego przywódcy irańskiej rewolucji w 1979 roku, ajatollaha Ali Chamenei. Niesiono również transparenty wyrażające poparcie dla prezydenta Mahmuda Ahmadineżada oraz solidarność z amerykańskimi demonstrantami okupującymi Wall Street. Część manifestujących przyszła z dokładnie udokumentowanymi przez zachodnie media hasłami „Śmierć Ameryce” czy „Śmierć Izraelowi”; kilkakrotnie spalono też flagi obydwu wrogich Irańczykom państw.
4 listopada 1979 roku zwolennicy irańskiej rewolucji islamskiej, mającej na celu przekształcenie Iranu z monarchii konstytucyjnej w republikę islamską, wtargnęli do ambasady USA w Teheranie biorąc ponad 440 zakładników (w tym blisko pięćdziesięciu posiadających amerykańskie obywatelstwo). Wydarzenie to zawiesiło stosunki dyplomatyczne Teheranu z Waszyngtonem, których nie wznowiono po dzień dzisiejszy.
Na podstawie: Teheran Times
Źródło: Autonom