Iran zrezygnował z dolara w transakcjach importowych
Władze Iranu podjęły niedawno kolejny krok ku całkowitemu porzuceniu dolara. 28 lutego, rząd wprowadził zakaz rozliczania się w dolarach amerykańskich za import towarów z zagranicy.
Nowe procedury importowe ogłosił Mehdi Kasraeipour, dyrektor Departamentu Wymiany i Polityki Zagranicznej Banku Centralnego Iranu. Przedsiębiorcy nie mogą już rozliczać transakcji zakupu dóbr zagranicznych w dolarach. Zamówienia zakupu oraz jakakolwiek dokumentacja importowa oparta o dolary amerykańskie nie będzie przetwarzana przez urzędników celnych.
Mehdi Kasraeipour powiedział również, że ograniczenie nie powinno sprawić problemu dla importerów, gdyż sektor bankowy Iranu nie używa dolara z powodu nałożonych na ten kraj sankcji gospodarczych i dlatego posługuje się innymi walutami. Stany Zjednoczone utrzymują ograniczenia na Iran mimo porozumienia w kwestii programu jądrowego, które zostało osiągnięte w 2015 roku.
Rezygnacja z dolara w transakcjach importowych to jeden z kroków mających na celu wzmocnienie lokalnej waluty – riala irańskiego. Jest to również reakcja na groźby jednostronnego wypowiedzenia umowy nuklearnej przez USA, ingerencję w sprawy wewnętrzne państwa oraz agresywną postawę Waszyngtonu w ogóle. Pod koniec stycznia 2017 roku Valiollah Seif, dyrektor Banku Centralnego Iranu zapowiedział, że kraj całkowicie odrzuci dolara amerykańskiego 21 marca tamtego roku. Rezygnacja z tej waluty okazała się jednak trudniejsza niż przypuszczano.
Autorstwo: John Moll
Na podstawie: Presstv.com
Zdjęcie: JESHOOTS (CC0)
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl