Iran zniszczył w Izraelu ponad 200 budynków
Według nowego raportu izraelskich mediów, działania odwetowe Iranu wobec Izraela podczas 12-dniowej wojny, zainicjowanej przez USA i Izrael, spowodowały poważne zniszczenia w rejonie Tel Awiwu i nie tylko.
Jak donosi hebrajskojęzyczny dziennik „Ma’ariv”, powołując się na źródła wewnętrzne, najwięcej uszkodzeń budynków odnotowano właśnie w okolicach Tel Awiwu. Co najmniej 200 dużych obiektów zostało poważnie uszkodzonych, a dziesiątki z nich będzie trzeba całkowicie wyburzyć. Najbardziej zniszczone dzielnice to: Ramat Gan, Bnei Brak, Givatim, Holon, Beit Jam, Ramat Haszaron oraz Herzliya. „W wyniku ostrzału rakietowego Tel Awiwu, znaczne szkody poniosły m.in. Ramat Gan, Beit Jam, Holon oraz Bnei Brak” – podano w raporcie.
Planista miejski z rejonu Tel Awiwu, Erez Ben-Eliezer, potwierdził, że gęsto zaludnione obszary metropolii ucierpiały najbardziej podczas tej wojny. Jego zdaniem odbudowa samych najbardziej zniszczonych 200 budynków zajmie całe lata.
Według izraelskich mediów i analiz ekonomicznych, straty wynikające z wojny sięgają obecnie 12 miliardów dolarów, a całkowity koszt – uwzględniając skutki pośrednie – może wzrosnąć nawet do 20 miliardów dolarów. Straty te obejmują m.in. wydatki wojskowe, szkody infrastrukturalne, rekompensaty dla mieszkańców oraz firm. Szczególnie dotkliwy cios wymierzono w Instytut Weizmanna, będący jednym z głównych ośrodków badawczo-naukowych Izraela z powiązaniami wojskowymi. Jak podają izraelskie źródła, irańskie rakiety zniszczyły dekady pracy naukowej, obnażając militarną rolę placówki. Do tej pory zgłoszono już ponad 41 tysięcy wniosków o odszkodowanie, a według dziennika „Israel Hayom”, liczba ta wciąż rośnie.
Dziennik „Yedioth Ahronoth” informował wcześniej, że izraelski budżet państwa poniósł już straty w wysokości 22 miliardów szekli (ok. 6,46 miliarda dolarów). W związku z tym wojsko domaga się kolejnych 40 miliardów szekli (11,7 miliarda dolarów) na uzupełnienie zapasów broni, zakup systemów obronnych oraz utrzymanie rezerw.
Analitycy ostrzegają, że dalsza eskalacja konfliktu z Iranem może doprowadzić izraelską gospodarkę na skraj załamania.
Do konfliktu doszło po tym, jak 13 czerwca Izrael przeprowadził niesprowokowany atak na Iran, uderzając m.in. w obiekty nuklearne oraz dokonując zamachów na irańskich dowódców wojskowych, naukowców i cywilów. W odpowiedzi Iran wystrzelił setki rakiet balistycznych i dronów, które uderzyły w wiele strategicznych lokalizacji w Izraelu – co zostało potwierdzone przez izraelskie media.
Ostatecznie Izrael został zmuszony do zaakceptowania propozycji zawieszenia broni zaproponowanej przez Stany Zjednoczone, po poniesieniu dotkliwych strat i nieosiągnięciu celów militarnych.
Źródło zagraniczne: pressTv.ir
Źródło polskie: WolneMedia.net