Iran wróci do porozumienia nuklearnego, ale stawia warunki

Opublikowano: 06.09.2019 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 233

Aby powrócić do porozumienia nuklearnego, Europa do końca roku musi albo kupować ropę od Teheranu, albo udzielić kredytu w wysokości 15 miliardów dolarów, powiedział wiceminister spraw zagranicznych Iranu Abbas Arakchi, donosi agencja „Fars”.

„Z naszego punktu widzenia powrót do pełnego wdrożenia porozumienia nuklearnego zależy od otrzymania 15 miliardów dolarów w ciągu czterech miesięcy. W przeciwnym razie proces zmniejszania zobowiązań będzie kontynuowany” – powiedział. Według Arakchiego taka pożyczka byłaby „przedpłatą za ropę”.

W poniedziałek minister spraw zagranicznych Iranu powiedział, że trzecia odpowiedź Teheranu w celu zmniejszenia zobowiązań w ramach porozumienia nuklearnego jest gotowa, a prezydent Hassan Rouhani poinformuje o niej 4 września.

W lipcu 2015 roku Wielka Brytania, Niemcy, Chiny, Rosja, Stany Zjednoczone, Francja i Iran poinformowały o osiągnięciu porozumienia nuklearnego.

Porozumienie przewidywało zniesienie sankcji w zamian za ograniczenie irańskiego programu nuklearnego. Umowa nie przetrwała trzech lat w pierwotnej wersji: w maju 2018 roku Stany Zjednoczone ogłosiły jednostronne wycofanie się z niej i przywrócenie surowych sankcji wobec islamskiej republiki, w tym sankcji wtórnych (wobec innych krajów prowadzących interesy z Teheranem).

Dokładnie rok później Iran ogłosił, że zaprzestaje wdrażania szeregu pozycji porozumienia nuklearnego dotyczących rezerw wzbogaconego uranu i ciężkiej wody. Następnie Teheran ogłosił drugi etap zmniejszenia zobowiązań wynikających z porozumienia nuklearnego z uwagi na to, że kraje członkowskie porozumienia nie były w stanie spełnić jego wymagań w ciągu 60 dni: zapewnienia interesów gospodarczych określonych w umowie, w szczególności w sektorach bankowym i naftowym.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o