Iran pozwie USA i Wielką Brytanię

Opublikowano: 29.08.2013 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 524

Ujawnienie dokumentów CIA, dotyczących obalenia irańskiego premiera Mohammada Mossadegha w 1953 roku spotkało się z reakcją ze strony irańskiego parlamentu. Kraj złoży przeciwko Stanom Zjednoczonym i Wielkiej Brytanii pozew do sądu międzynarodowego.

Parlamentarzyści w Islamskiej Republice przegłosowali we wtorek decyzję dotyczącą pozwania Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii za ingerencję w wewnętrzne sprawy polityczne kraju. Chodzi oczywiście o udział CIA i brytyjskiego wywiadu MI6 w zamachu stanu w 1953 roku. Iran będzie domagał się odszkodowania między innymi za przeprowadzoną akcję oraz wszystkie zniszczenia.

Trudno powiedzieć, czy kraj ma jakiekolwiek szanse na rekompensatę, jednak dyrektor irańskich studiów na Uniwersytecie Stanford Abbas Milani uważa, że cała sytuacja wygląda bardziej na teatr polityczny niż na międzynarodowe orzecznictwo. Dodał, że Iran w przypadku złożenia pozwu może zostać narażony na podobną akcję ze strony Stanów Zjednoczonych za “kryzys zakładników”, który miał miejsce w latach 1979-1981 roku.

Na początku roku 1979 upadł rząd Mohammada Rezy Pahlaviego oraz ustanowiono w Iranie państwo islamskie. Natomiast 4 listopada islamscy studenci opanowali ambasadę USA w Teheranie, biorąc 66 zakładników. Kryzys zakończył się dopiero 20 stycznia 1981 roku. Wydarzenia z tamtych lat poważnie zepsuły stosunki irańsko-amerykańskie, co widać aż do dnia dzisiejszego.

Autor: Dominik
Na podstawie: zmianynaziemi.pl, www.latimes.com
Źródło: Zmiany na Ziemi


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.