Iran ostrzega Azerbejdżan

Opublikowano: 05.09.2013 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 715

Persowie ostrzegają Azerów przed udziałem w strategii okrążania Iranu. Zastrzeżenia Teheranu wzbudził zakup przez Baku przeciwokrętowych rakiet manewrujących produkcji izraelskiej.

Dowódca irańskiej marynarki wojennej admirał Habibollach Sajjaari podkreślił, że w perskiej polityce Morze Kaspijskie jest akwenem pokoju i przyjaźni, tymczasem dokonane przez Azerbejdżan zamówienie pocisków z Izraela będzie mieć fatalne skutki dla pokoju i stabilności w regionie.

Rakiety Gabriel-5 stanowią tylko część wartego 1,6 mld USD kontraktu azersko-izraelskiego realizowanego w ciągu ubiegłego roku. W jego skład wchodzą też 5 bezzałogowych samolotów rozpoznawczych IAI Searcher, 5 dronów Heron, systemy obrony ziemia-powietrze Barak-8 oraz radar anty-rakietowy EL/M-2080 Green Pine. Komentatorzy z Baku podkreślają wprawdzie, że transakcji nie należy łączyć z izraelsko-amerykańskimi planami ataku na Iran. Przyznają jednak, że między Azerbejdżanem a Iranem panuje stan bardzo szorstkiej przyjaźni na płaszczyźnie dążenia do równowagi sił na Morzu Kaspijskim. Wcześniejsze tłumaczenia, że chodzi dozbrojenie armii i marynarki azerskiej na wypadek konfliktu z Armenią nie były traktowane poważnie, wobec… braku morskiej granicy między państwami.

Tymczasem kaspijskie napięcie azersko-irańskie utrzymuje się co najmniej od 2009 r., kiedy to naruszenia dokonywanymi przez Iran wierceniami na wodach terytorialnych Azerbejdżanu uzmysłowiły decydentom w Baku dystans potencjałów dzielący marynarki wojenne obu państw. Już przed dwoma laty dawny doradca ds. energetyki prezydenta Hejdara Alijewa, Ali Asadow (deputowany do Mejlisu z ramienia rządzącej Nowej Partii Azerskiej) podkreślał, że strategiczny interes Azerbejdżanu wymaga wygenerowania sił zdolnych zabezpieczyć istniejącą planowaną transkaspijską infrastrukturę przesyłową surowców przed zakusami tak Iranu, jak i Rosji. Służyć temu celowi miało właśnie wzmocnienie Straży Wybrzeża i marynarki republiki oraz rozwój transkaspijskich stosunków gospodarczych i politycznych, w szczególności z Turkmenistanem. Obecne działania Baku – i zaniepokojenie Teheranu należy więc rozpatrywać w kontekście tamtych planów.

Charakterystycznym jest też, że realizowana przez Azerbejdżan polityka zbrojeń tym razem nie budzi reakcji Moskwy, co jest odbierane tak jako element resetu we wzajemnych stosunkach, jak i element nacisku na Armenię, która wobec faktu ocieplenia stosunków rosyjsko-azerbejdżańskich zmuszona została do jasnego zadeklarowania się po stronie Unii Celnej i sojuszu z Federacją Rosyjską. Tym samym Kreml, nie psując własnych dotychczasowych relacji z Erewaniem i Teheranem – zyskał w rozgrywce na Zakaukaziu kolejne punkty. Azerowie zaznaczyli swą kluczową rolę w regionie, jak i pośrednio – ambicje środkowoazjatyckie.

Autor: karo
Źródło: Geopolityka


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.