Iran oskarża MAEA

Opublikowano: 31.01.2013 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 855

Zastępca szefa sztabu sił zbrojnych Iranu generał brygady Massouda Jazzayeri kategorycznie zdementował w ostatni poniedziałek niedawne medialne doniesienia o eksplozji w zakładzie wzbogacania uranu w Fordo.

Od piątku, różne zachodnie i izraelskie media twierdziły, że zakład wzbogacania Fordo został zasypany przez ogromną eksplozję kilka dni temu. Jeden niepotwierdzony raport mówi o 200 osobach uwięzionych wewnątrz obiektu.

Fordo jest irańskim drugim co do wielkości obiektem jądrowym. Wykute w górze obiekt uważa się za odporny na ataki lotnicze, a w szczególności bomby tupu bunker-buster – zaawansowaną technicznie broń przeznaczoną do niszczenia kompleksów podziemnych.

Zastępca szefa Organizacji Energii Atomowej Iranu Seyed Shamseddin Barbaroudi zaprzeczył również kolejny zachodnim doniesieniom odnośnie Fordo: “Nie było wybuchu jądrowego w Fordo”.

Pod koniec sierpnia, wyższy irański urzędnik powiedział, że irańscy naukowcy i eksperci zajmujący się programem atomowym udaremnili spisek, mający na celu infiltrację i wysadzenie nowo wybudowanego zakładu wzbogacania uranu Fordo. “Wrogowie chcą powtórzyć katastrofę Czarnobyla za pośrednictwem sprzedaży (min-pułapek) sprzętu i wysadzenia wirówek w Fordo, ale ich spisek został odkryty i udaremniony przez takt i mądrość irańskich naukowców” – podkreślał członek parlamentarnej Komisji ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Polityki Zagranicznej Abbas Ali Mansouri.

Podkreślił, również że aroganckie mocarstwa nie mogą powstrzymać Islamskiej Republiki Iranu od szybkiego postępu i rozkwitu, nie szczędzą się więc od nieludzkich aktów, aby zapobiec postępowi państwa, choć bezskutecznie.

A. Mansouri powiedział również agencji atomowej ONZ w Wiedniu, że “terroryści i sabotażyści” mogli przeniknąć do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Mogło to się stać po tym, jak inspektorzy, przybyli na miejsce podziemnego zakładu wzbogacania uranu w Fordo. Wkrótce po tym linie energetyczne zostały wysadzone przez sabotaż.

Iran kilkakrotnie skarżył się, że MAEA wysyła szpiegów pod przykrywką inspektorów do zbierania informacji o irańskiej działalności jądrowej, wskazując na wyciek informacji przez inspektorów do USA i innych urzędników. W kontekście tych oskarżeń warto pamiętać o tym, że pięciu irańskich naukowców i badaczy pracujący nad programem jądrowym zostało zabitych od 2010 roku. Zgodnie z informacjami irańskiego ministerstwa wywiadu wszyscy irańscy naukowcy zamordowani bądź przez Mossada, CIA lub MI-6.

S. S. Boroujerdi powiedział, że powtarzające się przecieki na temat informacji odnośnie irańskiego programu jądrowego do przeciwników Iranu przez MAEA uzasadnia obniżkę więzi Teheranu z agencją ONZ i ich inspektorami: “Iran ma prawo, aby zakończyć współpracę z MAEA, jeśli ta nie przestanie kontynuowania naruszeń [wynikających ze współpracy – red.]”.

Ponadto w ciągu ostatnich kilku lat Iran był celem licznych ataków cybernetycznych mających na celu zakłócenie krajowego systemu przemysłowego. Jednak irańscy eksperci zdołali znaleźć i udaremnić te działania. W maju, Iran ogłosił, że ich eksperci komputerowi wykryli skomplikowany izraelski wirus szpiegowski, który znany jako „Flame”. Szef irańskiej Organizacji Informatyki i Technologii, Ali Hakim Javadi, powiedział krajowi eksperci zdołali stworzyć oprogramowanie antywirusowe, które może wykryć i usunąć tego wirusa, dodając jednak, że robak komputerowy był inny od innych tego tupu ptrogramów, a ponadto okazał się bardziej destrukcyjny niż słynny Stuxnet.

24 kwietnia, irański urzędnik Ministerstwa Ropy powiedział, że eksperci wykryli cyberataki przeprowadzone na ten urząd. Hamdollah Mohammadnejad, wiceminister ds. inżynierii, powiedział: “Ostatnio, kilka serwerów National Iranian Oil Company (NIOC) zostało zaatakowanych przez złośliwe oprogramowanie, ale eksperci bezpieczeństwa cybernetycznego przemysłu naftowego zareagowali natychmiast”.

Opracowanie:
Na podstawie: english.farsnews.com
Źródło: Geopolityka.org


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Murphy 31.01.2013 14:30

    Czytam już od dłuższego czasu (tak od czasu pandemii) o tych wszystkich konfliktach między ludźmi i nadziwić się nie mogę skąd między nimi tyle wrogości? 😐

  2. cetes 31.01.2013 15:30

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.