Iran aresztował sieć agentów Mosadu

Opublikowano: 24.07.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1273

Iran poinformował w sobotę, że jego siły bezpieczeństwa aresztowały sieć agentów pracujących dla Izraela, zanim byli w stanie przeprowadzić sabotaż i „operacje terrorystyczne”.

Oświadczenie irańskiego Ministerstwa Wywiadu pojawiło się pośród rosnących napięć z Izraelem w związku z programem nuklearnym Teheranu. „Członkowie tej sieci byli w kontakcie z (izraelską) agencją szpiegowską Mosad przez sąsiedni kraj i weszli do Iranu z (Iraku) regionu Kurdystanu z zaawansowanym sprzętem i silnymi materiałami wybuchowymi” – podało ministerstwo w oświadczeniu przekazanym przez państwowe media.

Iran często oskarża swoich wrogów lub rywali za granicą, takich jak Izrael, Stany Zjednoczone i Arabia Saudyjska, o próby destabilizacji kraju.

Ministerstwo Wywiadu nie podało, ile osób zostało aresztowanych i nie ujawniło ich narodowości. Sieć zaplanowała „akty sabotażu i bezprecedensowe operacje terrorystyczne w wrażliwych lokalizacjach”, napisano w swoim oświadczeniu, nie podając szczegółów.

Na początku tego miesiąca prezydent USA Joe Biden i premier Izraela Yair Lapid podpisali wspólne zobowiązanie do odmowy Iranowi broni jądrowej. Teheran twierdzi, że jego program nuklearny jest pokojowy i zaprzecza by pracował nad bronią jądrową.

Resort spraw zagranicznych RP potwierdził niedawno, że polski naukowiec we wrześniu 2021 roku został zatrzymany w Iranie. Odpowiedział w ten sposób na środowe doniesienia irańskiej telewizji państwowej, powielone później przez agencję Reutera, o pozbawieniu wolności Polaka i innych cudzoziemców za rzekome akty szpiegostwa. „Zatrzymanemu udzielona została pomoc prawna” — dodali polscy dyplomaci. Z kolei dr hab. Marcin Czyżniewski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie pracuje polski naukowiec uściślił, że irański sąd skazał naukowca na trzy lata więzienia.

Agencja Reutera, powołując się na irańską telewizję państwową przekazała, że Irańska Gwardia Rewolucyjna aresztowała kilku obcokrajowców, w tym drugiego w hierarchii wysłannika Wielkiej Brytanii w Teheranie. Zatrzymań dokonano za rzekome akty szpiegostwa, takie jak pobieranie próbek gleby w strefach zastrzeżonych.

Reuters podał, że wśród zatrzymanych miał się również znajdować polski obywatel, który miał szpiegować na rzecz Izraela. „Szpiedzy ci pobierali próbki ziemi na środkowej pustyni Iranu, gdzie odbywały się ćwiczenia Gwardii Rewolucyjnej w zakresie obsługi pocisków lotniczych” — powiedziano w irańskiej TV. Potem ta sama irańska telewizja podała na Twitterze, że zatrzymanych zostało trzech naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Warszawskie MSZ potwierdziło, że polski obywatel został pozbawiony wolności w Iranie, a stało się to we wrześniu 2021 roku. „Podejmowane są działania konsularne i dyplomatyczne, by umożliwić mu jak najszybszy powrót do Polski” — dodał resort. Badacze przebywali w Iranie służbowo. „Nie bardzo wiemy, dlaczego o tej sprawie poinformowano (w Iranie — red.) z tak dużym opóźnieniem” — dodał dr hab. Czyżniewski.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net

12

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Vici 24.07.2022 09:35

    Takie działania trzeba by przeprowadzić w Polsce. No zaraz po tym skonstruować nowy rząd bez tych sk….eli! Oczywiście zatrzymanym odebrać majątki ich i ich rodzin, no i oczywiście skazać na śmierć w trybie pilnym za niszczenie Polski i Polaków.

  2. AlbertW41 24.07.2022 17:33

    Niech zacytuje Sienkiewcza gdy Zakon aresztowal zamknal pogan w lochach. “Dajcie ich na meki’ niech wszystko wyspiewaja.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.