Irakijczycy tęsknią za Saddamem – nie wszyscy

Opublikowano: 10.07.2016 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 572

Kadhim Hassan Al-Jabouri, Irakijczyk, który brał udział w niszczeniu pomnika Saddama Husajna w Bagdadzie w 2003 roku, uważa dziś, że Irak był w lepszym stanie pod jego rządami.

Zdaniem Al-Jabouriego George W. Bush i Tony Blair powinni zostać osądzeni „za zrujnowanie” kraju. Wypowiedział się on akurat w czasie, kiedy sir John Chilcot, wyznaczony przez rząd brytyjski (w 2009 r.) do zbadania okoliczności inwazji z 2003 r., opublikował długo oczekiwany raport krytykujący rolę Wielkiej Brytanii w amerykańskiej inwazji i okupacji Iraku. Raport stwierdza, że „strategia odnośnie Iraku powstała na podstawie błędnych danych wywiadowczych i złej oceny sytuacji”, a twierdzenie, że Irak stanowił zagrożenie przez posiadanie broni masowego rażenia, było „przedstawiane z bezpodstawną pewnością”.

„Żałuję, że niszczyłem ten pomnik” – powiedział Al-Jabouri, szyita, który stracił kilkunastu krewnych za Husajna, sunnity. Dodał, że jego bliscy zginęli za przeciwstawienie się irackiemu przywódcy, który został powieszony w 2006 roku. Dwunastometrowy pomnik Saddama został rozebrany przez amerykańskich marines wkrótce po tym, jak Jabouri i inni Irakijczycy obalili go 9 kwietnia 2003 roku. Moment strącania pomnika z cokołu był transmitowany na żywo na całym świecie i stał się symbolem obalenia Saddama Husajna – bezwzględnego władcy, który panował przez ćwierć wieku.

Dziś Al-Jabouri mówi: „Chciałbym, żeby Saddam wrócił; zgładził wielu członków mojej rodziny, ale i tak był lepszy od tych polityków i duchownych, którzy doprowadzili Irak do stanu, w jakim się dziś znajduje”. Jego zdaniem Blair i Bush „muszą stanąć przed sądem, ponieważ swoimi kłamstwami zniszczyli Irak. Okazało się, że nie było broni masowego rażenia”.

Jednak inni obywatele Iraku, którzy cierpieli za Saddama, mają odmienne zdanie, a kilka osób stwierdziło, że są wdzięczni rządom w Waszyngtonie i Londynie za położenie kresu władztwu dyktatora. „Obalenie reżimu Saddama było marzeniem, które ziściło się dzięki USA i Wielkiej Brytanii, a wszyscy, którzy twierdzą inaczej, są kłamcami” – uważa były więzień polityczny, Faris Mohammed, który podczas inwazji odsiadywał dożywocie w szyickim mieście Basra na południu Iraku.

Z kolei Abu Jasser, emerytowany szef marketingu w Irackich Liniach Lotniczych i członek społeczności sunnickiej stwierdził, że raport Chilcota przyniósł niewiele pocieszenia Irakijczykom podczas rozpoczęcia religijnego święta Eid Al-Fitr, które zostało przyćmione przez przemoc, nękającą Irak od 2003 roku – kilka dni temu bomba w ciężarówce pułapce zabiła w Bagdadzie 250 osób, a do zamachu przyznało się Państwo Islamskie. „Ich dochodzenie nie zmieni naszej sytuacji, nie przywróci naszego Iraku i ludzi, którzy odeszli. Przyszła wojna, później przemoc na tle religijnym… i ISIL. Teraz nawet radość z Eid została nam odebrana z powodu zamachu – powiedział Jaser .

Autorstwo: Xsara
Na podstawie: TheGuardian.com
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.