Irak porozumiał się z USA ws. wycofania obcych wojsk

Opublikowano: 08.04.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1115

Delegacje Stanów Zjednoczonych i Iraku zgodziły się podczas rundy strategicznego dialogu, że Stany Zjednoczone i koalicyjne jednostki bojowe mogą zostać wycofane z kraju, termin zostanie ustalony później, podczas konsultacji technicznych – oświadczyły oba rządy we wspólnym oświadczeniu.

„Oba kraje potwierdziły, że siły amerykańskie są w Iraku na zaproszenie rządu irackiego w celu wsparcia sił bezpieczeństwa republiki w walce z Państwem Islamskim. Opierając się na rosnącym potencjale tej grupy, obie strony potwierdziły, że misja sił amerykańskich i koalicyjnych będzie się teraz koncentrować na zadaniach szkoleniowo-doradczych, co pozwoli na przerzucenie pozostałych sił bojowych z Iraku, a harmonogram zostanie ustalony podczas zbliżających się konsultacji technicznych” – głosi oświadczenie wydane przez Departament Stanu.

Prezydent USA Donald Trump podczas poprzedniego spotkania dialogu strategicznego w Waszyngtonie w sierpniu ubiegłego roku zapowiedział całkowite wycofanie wojsk koalicyjnych z Iraku w ciągu trzech lat. W październiku irackie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogłosiło, że Bagdad utworzył komisję do koordynowania ze Stanami Zjednoczonymi harmonogramu wycofywania wojsk amerykańskich z kraju.

5 stycznia 2020 r. iracki parlament zagłosował większością głosów za wycofaniem obcych wojsk z kraju, a także opowiedział się za zmianą formatu współpracy z międzynarodową koalicją antyterrorystyczną kierowaną przez USA. Środki te były odpowiedzią na operację USA w rejonie międzynarodowego lotniska w Bagdadzie, w wyniku której w nocy 3 stycznia zostali zabici generał Iranu, dowódca Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, Kasem Sulejmani i zastępca szefa irackiej szyickiej milicji, Abu Mahdi al-Muhandis. W Waszyngtonie uznano ich za zaangażowanych w organizację ataku na ambasadę amerykańską w Bagdadzie 31 grudnia 2019 roku. Iran odpowiedział uderzeniem w bazy USA w Iraku, w tym w Ain al-Assad.

Po tych wydarzeniach międzynarodowa koalicja kierowana przez Stany Zjednoczone przekazała irackiemu wojsku szereg obiektów, w których wcześniej rozmieszczono wojsko amerykańskie, w tym szereg baz lotniczych i siedziby doradców wojskowych koalicji.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.