Irak, Iran i Turcja nie chcą kurdyjskiego referendum

Opublikowano: 22.09.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 252

Ministrowie spraw zagranicznych Iraku, Iranu i Turcji wezwali Kurdów do rezygnacji z referendum.

Ministrowie spraw zagranicznych Iraku, Iranu i Turcji Ibrahim al-Dżafari, Dżawad Zarif i Mevlut Cavusoglu po trójstronnym spotkaniu w kuluarach 72. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku przyjęli oświadczenie, w którym wezwali władze irackiego Kurdystanu do rezygnacji z referendum w sprawie niepodległości.

Władze autonomicznego irackiego Kurdystanu wyznaczyli referendum w sprawie odłączenia się od Iraku na 25 września, ignorując opinię władz centralnych. Bagdad uważa referendum za nielegalne, parlament głosował przeciwko jego przeprowadzeniu.

„Ministrowie wyrazili swoje silne przywiązanie do integralności terytorialnej Iraku i wyrazili obawę, że referendum stanowi duże zagrożenie dla osiągnięć Iraku w walce przeciwko ISIL, jest niezgodne z konstytucją i może wywołać nowe konflikty w regionie. Strony zdecydowały zwrócić się do kierownictwa kurdyjskiej administracji Iraku z wezwaniem do powstrzymania się od referendum i zgodzili się w związku z tym, aby rozważyć kwestię podjęcia skoordynowanej odpowiedzi” — czytamy w oświadczeniu będącym w dyspozycji RIA Novosti.

Strony zaznaczyły, że konstruktywny dialog w ramach irackiej konstytucji jest jedynym sposobem rozwiązania problemów między Bagdadem a Irbilem, podkreśliły wagę wsparcia Turcji i Iranu w celu rozwiązania i powstrzymania eskalacji w regionie i potwierdzili potrzebę uzgodnionych międzynarodowych wysiłków, aby przekonać przywódcę irackiego Kurdystanu do odwołania referendum.

Ministrowie spraw zagranicznych trzech krajów omówili również walkę z ISIL w Iraku oraz wysiłki na rzecz stabilizacji sytuacji w regionach kraju wyzwolonych od terrorystów.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o