Irak i Palestyna będą bojkotować Eurowizję

Opublikowano: 01.09.2018 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 631

Irak i Palestyna zamierzają bojkotować konkurs Eurowizji 2019, który ma się odbyć w Jerozolimie, z racji „spornego statusu miasta” – powiedział Sputnikowi ambasador Iraku w Rosji Haidar Mansour Hadi.

W piątek ambasador Iraku przeprowadził spotkanie z ambasadorem Państwa Palestyna Abdelem Hafizem Nofalem, na którym dyplomaci omówili dwustronne stosunki, a także możliwy bojkot Eurowizji.

„Irak i Palestyna występują przeciwko przeprowadzeniu tego konkursu w Jerozolimie, dlatego że jego status jest jedną z zasadniczych przeszkód na drodze uregulowania konfliktu między Izraelem i Palestyną. Przeprowadzenie Eurowizji 2019 w Jerozolimie jest równoznaczne z nieoficjalnym uznaniem tego miasta za stolicę Izraela” — oświadczył Hadi.

Według słów Hadiego Izrael usiłuje wykorzystać Eurowizję w celu osiągnięcia celów politycznych, w związku z czym polityk rekomenduje wspólnocie międzynarodowej potępić starania Izraela o upolitycznienie tego wydarzenia.

Hadi dodał, że zaapelował już do Rosji o dołączenie do bojkotu konkursu piosenki.

Wcześniej szwedzka telewizja SVT przekazała, że 17 tysięcy mieszkańców Islandii (4,8% ludności) wezwało krajową rozgłośnię radiową i telewizyjną RUV do odmowy udziału w konkursie Eurowizji 2019, który odbędzie się w Izraelu. Apel — wyjaśnia stacja — tłumaczony jest tym, że izraelscy wojskowi otworzyli ogień do demonstrantów w Strefie Gazy. Wśród osób, które złożyły podpis pod petycją znaleźli się uczestnicy islandzkiej krajowej eliminacji do konkursu Eurowizji 1997 Pall Oskar i Dadi Freyr, który zajął drugie miejsce w ubiegłorocznej krajowej eliminacji do konkursu. Według danych szwedzkiej telewizji kierownictwo RUV poinformowało, że nie zapadła jak na razie żadna decyzja, ale sytuacja z Izraelem może wpłynąć na jej przyjęcie.

Zdjęcie: neufal54 (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. 8pasanger 02.09.2018 03:02

    Brawo!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.