IPN odtajnił dane agentów CIA

Opublikowano: 23.10.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 585

W najnowszych, odtajnionych przez IPN dokumentach, znajdują się m in. dane osobowe agentów polskiego i amerykańskiego wywiadu, którzy dzialali na terenie byłego ZSRR oraz na Bliskim Wschodzie.

Jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna” (DGP), odtajnione przez IPN dokumenty zawierają dane o szczegółach polsko-amerykańskiej współpracy w odniesieniu do byłego ZSRR.

Ujawnione dokumenty dotyczą początków współpracy między CIA a polskim MSZ i UOP-em, która nawiązała się w 1990 roku. Operacja o kryptonimie “Dialog” dotyczyła m in. budowy w Polsce struktur do podsłuchiwania w Europie Wschodniej (Foreign Broadcast Information Service) a także współpracy na Bliskim Wschodzie. Akta operacji zawierają m in. dane osobowe Polaków i Amerykanów, związanych z operacją.

Według IPN, dobrze się stało, że te dokumenty zostały odtajnione. „Minęło 30 lat. W standardowym ujęciu archiwum to moment, kiedy się akta otwiera. Po to, by wiedza dotarła do społeczeństwa. Tak działają cywilizowane kraje” – tłumaczy Władysław Bułhak z Biura Badań Historycznych IPN.

Tymczasem Amerykanie widzą tę kwestię nieco inaczej. W rozmowie z DGP amerykański oficer, wywieziony z Iraku przez polski wywiad w ramach operacji Samum w 1990 r. Fred Hart powiedział, że w USA dane wywiadowcze zwyczajowe nie są oficjalnie ujawniane.

Były korespondent „Washington Post” w Warszawie John Pomfret także jest zaskoczony ujawnieniem dokumentów, w których znalazły się wszystkie dane. „W USA publikacja dokumentów tej rangi nie wydarzyłaby się wcześniej niż po upływie 50 lat. Gdyby jeszcze ukryto nazwiska agentów CIA i część negocjacji, sprawa byłaby do zaakceptowania” – powiedział w rozmowie z DGP.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

 1. hashi 23.10.2019 14:26

  E tam bzdury najważniejszych agentów nigdy się nie ujawnia.
  IPN to zwyczajny przeciek kontrolowany rzucą tylko okruchy ze stołu, by zachować pozory uczciwej działalności. Zresztą tam teraz Mosssad rozdaje karty jak na nowy Polin przystało.

 2. karwan 23.10.2019 20:42

  @hashi. Dokładnie. Zaplanowana auto dyskredytacja IPN. Czekamy na kolejne “akcje”. Co niektórzy pragną likwidacji tej instytucji, ale wystarczy zakneblować jej usta i skrępować ręce po takich “akcjach”. Wszelkie Bolki przestaną zgrzytać zębami przez sen. Ekshumacje masowych mogił mordów na naszych przodkach zostaną wstrzymane (chociaż teraz nie jest z tym dobrze ale póki istnieje IPN to jest nadzieja że będzie lepiej). Gieremkowszczyzna z Ministerstwa Spraw Zagranicznych odetchnie z ulga, będą odwzajemniać miłe uśmiechy na rautach w ambasadach potomków katów zapomnianych/nieznanych PL ofiar.

  Kiedy usłyszę z TV/Radio prawdę o przeprowadzonej w latach 1935-1938 tzw. „polska operacja” NKWD w ZSSR?:
  https://natemat.pl/130283,operacja-polska-nkwd-zapomniane-ludobojstwo-stalina-rewanz-za-cud-nad-wisla
  I później:
  https://wpolityce.pl/historia/195085-wedlug-najnowszych-badan-rosjanie-wymordowali-ok-35-tys-jencow-rodziny-katynskie-na-jasnej-gorze
  Po 2WŚ w PRL-u niemieckie obozy koncentracyjne przyjmowały PL patriotów z otwartymi ramionami do “Obozów pracy”, lata 40 i 50te. Na wieżyczkach byli przechrzczeni Szomo/Mosze sojuzy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.