IPN bierze się za zbrodnie sądowe z czasów PRL

Instytut Pamięci Narodowej przygotował pierwsze siedem wniosków o uchylenie immunitetów sędziom i prokuratorom z okresu PRL. Ma to na celu umożliwienie postawienia ich przed sądem za bezprawne pozbawienie wolności osób w 1981 roku.

Według prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry chodzi o bezprawne pozbawienia wolności w okresie stanu wojennego.

Jeden wniosek już został skierowany do sądu dyscyplinarnego z uwagi na to, że dotyczy czynnego zawodowo sędziego. Cztery z kolei zostały skierowane do sądu dyscyplinarnego przy prokuratorze generalnym, bo dotyczą czterech byłych prokuratorów. Jeszcze dwa wnioski zostały skierowane do Izby Dyscyplinarnej SN, poinformował obecny na konferencji dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu i zastępca prokuratora generalnego Andrzej Pozorski.

„Chcemy, by osoby, które dopuściły się niegodziwych czynów, odpowiedziały za te swoje zachowania” – podkreślił Ziobro. „Śledztwo IPN jest najobszerniejszym postępowaniem, jakie było prowadzone w historii Instytutu w stosunku do zarówno osób, które ewentualnie mogą być pociągnięte do odpowiedzialności karnej, jak i również pod względem przedmiotowym” – wyjaśnił prokurator Pozorski.

Źródło: pl.SputnikNews.com