Internet rzeczy pozwala zaatakować sieć energetyczną

Opublikowano: 03.04.2021 | Kategorie: Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1341

Samochody elektryczne i inteligentne lodówki stwarzają zagrożenie cybernetyczne dla amerykańskich przedsiębiorstw produkcji energii elektrycznej, stwierdza raport Government Accountability Office. Zagrożenia nie są dobrze rozumiane przez badaczy, częściowo z powodu lokalnej i stanowej kontroli nad urządzeniami elektrycznymi pisze Patrick Tucker na portalu Defenseone.com

Pojazdy elektryczne i urządzenia domowe podłączone do Internetu sprawiają, że sieć elektryczna jest bardziej podatna na ataki cybernetyczne — a Departament Energii nie potrafi określić, jak bardzo poważny jest to problem, czytamy w marcowym raporcie Government Accountability Office (GAO).

Podczas gdy naukowcy zajmujący się cyberbezpieczeństwem od lat ostrzegają przed brakiem zabezpieczeń w urządzeniach podłączonych do tzw. „Internetu rzeczy”, GAO twierdzi, że urządzenia te mogą zagrozić systemowi energetycznemu kraju: sieci elektrycznej dostarczającej energię elektryczną do domów i firm. Systemy te są zwykle zarządzane przez władze stanowe lub lokalne, podczas gdy urządzenia są kontrolowane przez konsumentów. Na tym polega część problemu.

„Przedsiębiorstwa energetyczne mają ograniczoną świadomość i wpływ na użytkowanie i cyberbezpieczeństwo tych urządzeń, ponieważ to konsumenci zazwyczaj je kontrolują” — czytamy w raporcie. Departament Energii „opracował plany wdrożenia krajowej strategii cyberbezpieczeństwa dla sieci, ale plany te nie uwzględniają w pełni zagrożeń dla systemów energetycznych”.

Luki zabezpieczeniu w lokalnych sieci mogą zagrozić całemu systemowi lub sieciom regionalnym.

Sama liczba podłączonych urządzeń stanowi dużą część problemu, zwłaszcza jeśli napastnik może sprawić, aby działały w skoordynowany sposób. W 2018 roku naukowcy z Princeton University zademonstrowali możliwość przekształcenia wielu energochłonnych urządzeń — takich jak grzejniki i klimatyzatory — w botnet. Takie botnety są powszechnie wykorzystywane do internetowych ataków typu „odmowa usługi”, które kasują dostęp do stron internetowych. Naukowcy z Princeton odkryli, że można ich również użyć „w celu manipulowania zapotrzebowaniem na moc w sieci”.

Atak cybernetyczny na system energetyczny nigdy nie spowodował przerwy w dostawie prądu w Stanach Zjednoczonych, co Departament Energii zauważył w swojej odpowiedzi dla GAO. Jednak ataki wspierane przez Rosję doprowadziły do przerw w dostawie prądu na Ukrainie.

Na podstawie: DefenseOne.com
Źródło: Goniec.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.