Internauta nie odpowie za znieważenie Prezydenta

Opublikowano: 29.01.2016 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 492

Wizyta policji, działania prokuratury, komentarz Prezydenta, konferencje prasowe – takiego szumu narobił 17-latek, który opublikował film rzekomo znieważający głowę państwa. Już wiadomo, że za znieważenie Prezydenta nie odpowie, ale postawiono mu inny zarzut.

Polska to taki kraj, w którym policja i prokuratura mogą być zmuszone do działania, gdy ktoś “znieważy Prezydenta”. Za kadencji Bronisława Komorowskiego głośno było o absurdalnej sprawie “Antykomora”. Przedwczoraj “Gazeta Wyborcza” poinformowała, że prokuratura w Nowym Sączu wszczęła śledztwo w sprawie znieważenia Prezydenta poprzez opublikowanie “znieważającego” filmu. Ten film możecie zobaczyć powyżej.

Sprawa jest o tyle kontrowersyjna, że Policja weszła do domu internauty, przeszukała mieszkanie i zabezpieczyła komputer. Co ciekawe, zatrzymanym najwyraźniej nie jest Zabawny Kuc, ale inna osoba, która miała wrzucić film na jedną z grup na “Facebooku”. Tak wynika z ustaleń “Gazety Wyborczej”.

Sam film nie był szczególnie znieważający. Jest to tylko film puszczony od tyłu z podpisem “Pijany Prezydent Andrzej Duda kradnie kwiaty spod pomnika Romana Dmowskiego! SZOK!”. Niektórzy komentatorzy narzekają na wprowadzanie w błąd, ale szczerze mówiąc nikt rozsądny nie uwierzyłby, że Prezydent naprawdę kradł kwiaty. Szczerze powiedziawszy ani to żadne znieważenie, ani nawet dobry żart.

Nawet prezydent Andrzej Duda na “Twitterze” zauważył, że to “znieważenie” wcale nie było specjalnie znieważające: “Gość sobie odkręcił filmik, dla jednego śmieszny, dla innego złośliwy ale w sumie bez znaczenia bo “odkręcony”. Prokuratura? Dajcie spokój.”

Sprawa wzbudziła ogromne kontrowersje, bo wchodzić do czyjegoś domu za taki filmik to raczej… gruba przesada. Należy jednak dodać, że rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie Piotr Kosmaty przedstawił dodatkowe wyjaśnienia na “Twitterze”. Stwierdził, że wszczęto śledztwo dotyczące nie tylko znieważenia Prezydenta RP, ale również kierowania gróźb karalnych w stosunku do osoby prywatnej.

Serwis TVN24 informuje, że szef prokuratury rejonowej w Nowym Sączu Waldemar Starzak powiedział, że na obecnym etapie prokuratura nie znalazła podstaw do postawienia zarzutu znieważenia głowy państwa. Prokuratura doszukała się jednak gróźb karalnych w komentarzu na jednym z portali. Groźby te miały być kierowane do osoby, która zawiadomiła prokuraturę o filmie rzekomo obrażającym Prezydenta. To może uzasadniać dlaczego policja weszła do czyjegoś domu.

Zatrzymany internauta ma 17 lat. Złożył wyjaśnienia i przeprosił. Stwierdził, że groźby były jedynie żartem. Cała sprawa wydaje się obecnie strasznie nadmuchana choć należy jeszcze dodać, że prokuratura zabezpieczyła dowody i najwyraźniej chce dokonywać jakichś dalszych ustaleń co do znieważenia Prezydenta.

Pytanie brzmi, czy policja weszłaby do domu z powodu samego znieważenia? W naszym kraju to jest możliwe. Tą konkretną sprawą oburzył się nawet wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Stwierdził on, że w niewłaściwy sposób zadziałała prokuratura “stworzona przez Platformę Obywatelską”. Do sprawy odniósł się także minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Nakaz przeszukania internauty nazwał on “skandalem”. Wypowiedzi Jakiego i Ziobro znajdziecie m.in. w serwisie wPolityce.pl.

Serwis wPolityce pisze też, że wiadomość o wysłaniu policji do domu internautów wzbudziła “jednoznaczny sprzeciw i oburzenie” wśród ministrów. Jeśli faktycznie tak jest, zasugerowałbym rządowi zrobienie jednej rzeczy która zapobiegłaby podobnym sytuacjom w przyszłości: rządzie – wykreśl te głupie przepisy!

Karę za znieważenie Prezydenta przewiduje art. 135 par. 2 “Kodeksu karnego”. Ten przepis powinien być już dawno temu wykreślony. Rząd może to zrobić, jeśli jest oburzony takimi przypadkami. Dodajmy, że art. 135 par. 2 przewiduje możliwość wsadzenia człowieka do więzienia na 3 lata. Trochę duża to kara za znieważenie osoby, która zajmując publiczne stanowisko powinna być nastawiona na szerszą krytykę.

Przepis o znieważeniu Prezydenta jest do wykreślenia i jest to zadanie “na wczoraj”. Strach przed znieważeniem Prezydenta jest w naszym kraju tak ogromny, że Kancelaria Prezydenta zabrania kadrowania zdjęć prezydenta. Niedawno wystąpiłem z petycją, aby te zdjęcia udostępnić na swobodnych zasadach. Chodzi mi nie tylko o to, abym mógł korzystać ze zdjęć instytucji, którą sam utrzymuję. Chodzi o to, aby nie żyć w paranoi na miarę Korei Północnej, gdzie wodza można przedstawiać tylko w określony sposób. Dlaczego Prezydent USA może udostępniać swoje zdjęcia jako domenę publiczną, a w Polsce jest problem z udostępnieniem zdjęć choćby na licencji Creative Commons?

W Polskim prawie są też inne archaiczne przepisy, które (zgodnie ze standardami państw totalitarnych) umożliwiają karanie za słowa. Mam na myśli choćby artykuł 212, który jest skutecznie wykorzystywany do kneblowania ust dziennikarzom lokalnym. Problem w tym, że jeśli jakaś lokalna sprawa zostanie uciszona na poziomie lokalnym, nikt więcej jej nie poruszy.

Nie chodzi o to, aby w Polsce całkowicie zniwelować odpowiedzialność za słowa. Każdy powinien odpowiadać za swoje słowa, ale najlepiej na drodze cywilnej. Organy demokratycznego państwa powołane do walki z przestępczością nie powinny stawać w roli quasi-cenzorów, którzy oceniają za jakie słowa czy gesty można iść do więzienia. Zrozumiała jest sytuacja, gdy jedna urażona osoba pozywa drugą. Nie jest natomiast zdrowa sytuacja, w której urażony polityk nasyła na kogoś prokuratora, albo nawet sam prokurator musi wszcząć działania z powodu filmiku na “YouTube”.

Autorstwo: Marcin Maj
Źródło: DI.com.pl
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

19 komentarzy

 1. Wadera 29.01.2016 09:28

  Kolejna próba zdyskredytowania rządu przez platfusów. Seremet jest przecież ich prokuratorem. Co chwilę prubują podrzucać zgniłe jaja. Zaczęło się przed wyborami, gdy tylko dotarło do nich, że mogą stracić władzę. Jatrzą, plują jadem
  i dzielą Polaków.

 2. l82 29.01.2016 13:34

  cóż, ja tu jakoś tak niepokojąco widzę jakąś pseudo grę by przekonać ludzi że prokuratura musi podlegać pod kierownictwo słusznej władzy. Akcja głupia i zupełnie bez sensu a filmik nawet śmieszny niemniej wygląda niemal jak jakaś ustawka cała ta akcja. Zły nadgorliwy prokurator i cały PIS biegnący udowodnić, że nic się nie stało. Albo więc bardzo nie chcą dać się przebić do opinii publicznej, że PIS “odpowiada” za jakieś ściganie nieproporcjonalnymi siłami błahych spraw albo w dość nieumiejętny sposób dają “argument” za tym przejęciem wpływu na prokuratorów.

 3. Wadera 29.01.2016 13:42

  A ja widzę tu jednak grę platfusów, którym baaaaardzo ciężko rozstać się z korytem. Po tym co wyprawiają (choć z UE im nie wyszło), dochodzę do wniosku że są gotowi na wszystko. Bardzo na rękę im takie myślenie @l82. Więcej takich pójdzie z KODem niebawem. Zastanawiam się, kiedy PO Nowoczesna wrócą do koryta. Chyba niebawem. Atak jest nonstop.

 4. razowy40i4 29.01.2016 13:44

  Dokładnie o tym samym od razu pomyślałem pytanie tylko czy to zaplanowana prowokacja czy zręcznie wykorzystana okazja ….

 5. agama 29.01.2016 13:51

  nie wrócą do koryt, chyba że ich głupi lud z wdziecznością na rękach do nich zaniesie, ale na szczęście lud jest stary i leniwy, więc tak się nie stanie. Jedyny plus emigracji młodych.

 6. razowy40i4 29.01.2016 14:14

  W sensie – myślę tym torem co @wadera bo jedynie w dopiero co odbitych rządowych mediach można sprawę przedstawić tak jak pisze @l82 ( choć to też niegłupie z uwagi na właśnie toczony spór o prokuraturę )

  natomiast w całej masie polskojęzycznych i zagranicznych mediach można napisać coś w rodzaju –
  hydra faszyzmu podnosi głowę prokuratura na rozkaz ultrakonserwatywnej katolickiej dyktatury w środku nocy robi nalot na dziecięcy pokój gimnazjalisty z powodu błahego żartu
  przerażony chłopiec na widok uzbrojonych po zęby funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa zlał się w piżamkę ….

  W obawie przed kryształową nocą kaczystów zbliżającą się wielkimi krokami już nikt nie może czuć się bezpiecznie nawet niezależni dziennikarze masowo zwalniani z siłą zawłaszczonej telewizji publicznej na czele z przywódcą ruchu oporu t.lisem panicznie boją się podnieść pióra na reżim Kaczyńskiego ….;) itd. Itd.

  Niestety nie znam niemieckiego bo z chęcią bym spojrzał co tam w bildzie i innych cajtungach nadrukowali ….

 7. jeszcze 29.01.2016 15:19

  A ja tam nie wierzę w uczciwe zamiary PiS, bo to jedna banda z platformą. Jedna banda, choć wewnątrz bandy też jak widać walka o władzę. No i nie należy zapominać, że Kaczyńskiemu sprzątnęli brata, więc może chcieć się zemścić. O ile się nie boi, że i jego sprzątną. Czas pokaże.
  Choć muszę przyznać, że kilka decyzji pisiaków ostatnio pozytywnie mnie zaskoczyło, to jestem ostrożna. Raczej nie mam złudzeń, że robią coś dla dobra ludzi.

 8. Szaman 29.01.2016 16:51

  Hmm moim zdaniem to jednak trochę sobie zaskarbili zaufania na razie. Też bym nie był taki hop siup do przyznawania orderów dobroczynności i patriotyzmu dla polski pisowcom ale może właśnie to że Kaczyńskiemu brata sprzątnęli obudziło w tym człowieku jakieś poczucie sprawiedliwości i zaczął patrzeć na ważniejsze sprawy niż władza i wpływy. Z ludźmi często tak jednak jest że dopiero tragedia otwiera im oczy na to co w życiu najważniejsze.

  Przypomina mi się taki wątek jak kiedyś(jakieś 5-6 lat temu), jechałem na stopa z człowiekiem który podawał się za znajomego Kaczyńskich i wypowiadał się całkiem o nim dobrze. Wraz z moją lubą mieliśmy całkiem dużo czasu żeby sobie z nim porozmawiać bo jechaliśmy razem w kierunku Szczecina jakieś 4 godziny. On sam opowiadał nam wiele na temat tego co się w kraju dzieje i nt rządowych machlojek mówił też że pisze książkę na ten temat jednak na razie boi się ją wydać. Podał nam swoje imię i nazwisko i rzeczywiście znaleźliśmy go w sieci i potwierdziliśmy jego tożsamość jednak za cholerę teraz nie pamiętam jego imienia i nazwiska bo wtedy sobie nie zapisałem. Piszę o tym jednak jako o ciekawostce ponieważ pomogło mi to potem poskładać do kupy parę puzzli na temat Kaczyńskiego z innej perspektywy niż tej jaką go malowała propaganda.

  To jednak oczywiście o niczym nie świadczy aczkolwiek przytaczam to jako ciekawostkę ponieważ zbyt wielu ludzi nie bierze pod uwagę faktu że większość polityków to jednak ludzie z takimi samymi wadami jak każdy i tak samo jak my ulegają pewnym ludzkim przywarom jak zazdrość chciwość czy też zrządza władzy a te nie są bynajmniej wcale takie łatwe do pokonania szczególnie jak już masz tą władzę. Ta bowiem potrafi wypaczać po prostu z samego faktu jej posiadania.

 9. adambiernacki 29.01.2016 17:30

  Ja też patrzę z nieufnością na PIS ale niczego jeszcze powiedzieć nie mogę. Mogę mieć tylko nadzieję, że PIS jest autonomiczny i będzie dążył do suwerenności obecnie niesuwerennego państwa jakim jest Polska. Mam wrażenie, że są bliżej narodu co się wybrał niż powinni.

 10. Wadera 29.01.2016 19:06

  Ja jeszcze rok temu byłam antypis. Uważałam, że Kaczyński to chory człowiek, a Macierewicz jest oszołomem (propaganda madialna). Ale moje siostry, które od dawna siedzą w temacie mnie uświadomiły. Podrzuciły mi parę filmów i poopowiadały conieco. Najpierw była “Nocna Zmiana”. Byłam małą dziewczynką (8-9 lat), gdy te wszystkie wydarzenia miały miejsce. Dobrze, że powstał taki dokument (dzięki Kurski!) i mogłam teraz zrozumieć co się wtedy działo i jakie to ma znaczenie dzisiaj. Byłam w szoku, gdy oglądałam nocny spisek Wałęsy, Tuska, Pawlaka, itp. A najbardziej zszokował mnie Niesiołowski, który najpierw tak bardzo był za Macierewiczem. I nagle zmiana o 180 stopni. Później dowiedziałam się, że bardzo chciał się dostać do PC Jarka Kaczyńskiego. Kaczyński jednak nie chciał mieć z nim nic wspólnego, bo Niesiołowski sypał na swoich kolegów i narzeczoną, którzy siedzieli przez niego w więzieniu. Od tamtej pory nienawidzi Kaczyńskiego i Macierewicza, pisu, itd. Pluje jadem, mści się w tak ordynarny i chamski sposób, że zastanawiam się co on robi w sejmie (powinien siedzieć w Tworkach). Po “Nocnej Zmianie” dopiero uświadomiłam sobie jacy ludzie nami rządzą od 26 lat. Kto chciał lustracji i oczyszczenia Polski z czerwonej zarazy? Kaczyński, Macierewicz, Korwin, itd. To mi dało do myślenia. Potem obejrzałam “Oszołoma” o aferze FOZZ matce wszystkich afer i Michale Faltzmanie, który trafił na trop tej afery i robił wszystko, aby opinia publiczna się o niej dowiedziała. Przypłacił to życiem, a między innymi TVN powstał dzięki tej aferze (z tych ukradzionych pieniędzy). Potem o Bolku różne dokumenty.
  Obejrzałam “Mgłę”, obejrzałam “Anatomię Upadku”, obejrzałam “Pogardę” i dotarło do mnie co się naprawdę stało. Jaka tu jest walka o wpływy, gdzie życie tylu ludzi nie ma znaczenia (po trupach do celu). I to ciągle w mainstremowych mediach pis był przedstawiany jako zły i opluwany. A jego rządy obalane, zamach stanu co chwilę. Od tej pory zaczęłam słuchać Kaczyńskiego i wyciągać wnioski. Śledzę co ma do powiedzenia we wszystkich sprawach i oceniam czy zgadza się to z jego czynami (po owocach ich poznacie). Nagle zauważyłam, że jest bardzo doświadczonym, kompetentnym politykiem, facetem który mówi bardzo logicznie. Podobnie Macierewicz. Jaka musiałam być zaślepiona i mieć wyprany mózg, aby uwierzyć że to oszołom? Oczywiście to chcą nam cały czas wmówić jego wrogowie.
  Jest pare rzeczy, które mam do zarzucenia pisowi. Nie są idealni (nikt nie jest), ale zrobili i nadal robią dobrą robotę. Aby odsunąć od władzy (minęło 26 lat i nadal jeszcze się to nie udało!) czerwoną hołotę muszą odbić z obcych rąk media, prokuraturę, TK i całą resztę. Inaczej znowu polegną (zamach stanu już szykują PO, Nowoczesna, PSL, ZL, KOD a nawet UE), mają wszystkich przeciwko sobie, potężne siły i muszą teraz iść ostro do przodu. Sprzątać buldożerem, a nie łopatką. A kogo to najbardziej oburza? Bankierów i tych, których już wymieniłam. Wierzę, że chcą dobrze. Póki co z Kukizem muszą tu posprzątać, a gdy już będzie czysto to może wejdą inne partie, nowi ludzie którzy będą tacy jak my ( i nikt z czerwonych nie będzie mógł nas już zjeść na śniadanie, bo ich poprostu nie będzie). Może jestem naiwna, może ktoś stwierdzi że głupia. Ale ja uważam, że powinniśmy ich wspierać teraz i nie pozwolić by znów ich obalili. Niech robią swoje. Widzę, że chcą naprawiać polski przemysł. Dajmy szansę.

 11. jeszcze 29.01.2016 20:26

  @Wadera
  Dajemy szansę, bo jakby nie mamy w tej chwili innego wyjścia.
  Ale jak napisał @Adam “są bliżej narodu co się wybrał niż powinni” i nie zapominajmy o tym.
  A że Kaczyński po śmierci brata mógł się zmienić, to wierzę. Na pewno PiS działa inaczej niż poprzednio, są bardziej wyważeni i widać, że odrobili lekcje po ostatniej porażce, co widać choćby po tym kto został premierem.
  Tak jak pisałam wcześniej parę ich posunięć miło mnie zaskoczyło, ale jak napisał @Adam …

 12. Wadera 29.01.2016 21:18
 13. jeszcze 30.01.2016 09:21

  Wcale nie musi tak być, przecież żydzi między sobą też się żrą jak te burki.

 14. Wadera 30.01.2016 10:15

  Zgadza się, ale żydzi nie chcą sobie opodatkować banków czy swoich hipermarketów. A pis chce to robić. Nie chcieli też, aby polskie lasy były sprzedane by wypłacić odszkodowania dla żydów. Nie chcą dać żydom (bo niby z jakiej racji?), a chcą odszkodowania od niemców. Czy to źle dla Polski?

 15. jeszcze 30.01.2016 10:41

  @Wadera
  Dlatego śledzę z zainteresowaniem, co będzie dalej 🙂

 16. Wadera 30.01.2016 11:08

  @ jeszcze. Ja też. Daję im 2 lata. Zobaczymy czy będzie lepiej czy gorzej. Myślę, że oni też zdają sobie z tego sprawę, że od tego zależy ich być albo nie być. Kolejnej szansy nie będzie.

 17. jeszcze 30.01.2016 11:14
 18. jeszcze 30.01.2016 11:15
 19. Wadera 30.01.2016 11:50

  Nie raz ukazywały się w mediach bzdury (także tutaj, szczególnie z lewackich portali lub takich fundacji jak Batorego, Panaptykon. Soros.) , potem okazywało się że jest to nieprawda. Dlatego jeszcze czekam na oficjalne odpowiedzi rządu w tej sprawie i przede wszystkim na ich czyny, nie słowa. Zawsze też mogą zmienić kurs. Często się to zdarza, gdy widzą oburzenie większości. Tak jak napisałam, oni wiedzą że kolejnej szansy nie będzie. To ich ostatnia.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.