Insulina open source?

Opublikowano: 27.11.2015 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 321

Grupa badaczy-pasjonatów chce opracować recepturę wytwarzania insuliny, która będzie ogólnodostępna na warunkach otwartych licencji.

Ceny insuliny pozostają bardzo wysokie – jest to spowodowane między innymi małą ilością producentów i ograniczeniami prawnymi związanymi z metodami jej wytwarzania, w samych tylko Stanach Zjednoczonych szacuje się, że rocznie na jej zakup wydaje sie 176 miliardów dolarów. Ten ogromne koszty sprawiły, że grupa pasjonatów z Oakland w Kalifornii postanowiła samodzielnie opracować recepturę wytwarzania hormonu a następnie udostępnić ją na zasadach licencji Open Source.

Grupa nazywa sie Counter Culture Labs, aby pokryć środki na badania rozpoczęli oni kampanię crowdfundingową “Open Insulin” – do tej pory udało im się zebrać 14 607 dolarów, co stanowi 243% środków, które planowano wykorzystać na pokrycie kosztów. Według członków zespołu insulinę będą oni hodować przy pomocy bakterii E.coli a cały proces udokumentują i opublikują w internecie tak, aby każdy przy pomocy prostego laboratorium był w stanie wytworzyć własną insulinę i tym sposobem uniezależnić się od tej sprzedawanej przez farmaceutycznych gigantów. Jak sami przyznają obecne procesy produkcji są niezwykle skomplikowane, trwają latami i są obwarowane prawami patentowymi, dzięki “Open Insulin” to może już wkrótce się zmienić.

Co równie istotne członkom zespołu, określających się jako “biohackerzy” wcale nie zależy jedynie na samej insulinie, stawiają sobie bowiem za cel coś znacznie ambitniejszego – chcą oni pokazać światu, że można osiągnąć istotny wkład w rozwój nauki nawet wtedy gdy nie ma się do dyspozycji światowej klasy laboratoriów. Koordynator projektu Maureen Muldavin deklaruje, że “chcemy pokazać, że grupa ludzi o różnym poziomie umiejętności naukowych może wspólnie, korzystając z minimalnego budżetu i wspólnej przestrzeni prowadzić istotne dla nauki badania”, dodaje także, że żyjemy obecnie w złotej erze biologi gdzie z roku na rok koszty zaawansowanych nawet badań znacząco maleją.

W chwili obecnej na świecie żyje około 370 milionów osób chorych na cukrzycę, wymagają oni regularnych zastrzyków z insuliny, w przypadku braku otrzymywania leku mogą pojawić się poważne powikłania takie jak ślepota, choroby serca, martwica kończyn, która może kończyć się amputacją, uszkodzenia nerwów i nerek, a istnieje nawet ryzyko śmierci.

Autorstwo: Victor Orwellsky
Źródło: Orwellsky.blogspot.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o