Inny odcień czarnego

Opublikowano: 29.05.2019 | Kategorie: Publicystyka, Publikacje WM, Społeczeństwo

Liczba wyświetleń: 1327

„Może sobie pan zażyczyć samochód w każdym kolorze, pod warunkiem, że będzie to kolor czarny” – tym słynnym zdaniem Henryka Forda można zilustrować sytuację współczesnego człowieka.

Pozornie świat oferuje mu nieograniczone możliwości, stawia przed nim zapełniony frykasami bufet i pozwala wybierać: swoją drogę, swoje cele, swoje marzenia. Tyle, że to jest oferta świata.

Kiedy zastanowisz się, czy na pewno interesują cię potrawy w bufecie, czy wolisz pójść do kuchni i sam przyrządzić to, na co masz ochotę, gospodarz przestanie się uśmiechać. Kiedy wyjdziesz z przyjęcia, by poszukać jedzenia w lasach i na polach – zostaniesz outsiderem, a kto wie, może i więźniem sumienia.

Na czym polega pozorna wolność?

Nikt nas nie pyta, czy chcemy posyłać dzieci do szkoły, tylko do której. Nikt nie pyta, czy chcemy, żeby ktoś nas reprezentował w parlamentach i radach, tylko która partia. Nikt nie pyta, czy chcemy pracować, tylko gdzie. Nikt nie pyta, czy chcemy kupować, tylko co.

A tak naprawdę to my sami sobie nie zadajemy tych pytań, wierząc, że kształt świata, jaki znamy, jest jedynym możliwym. Tymczasem nie jest.

Już sama wielokulturowość pokazuje, jak różne jest postrzeganie rzeczywistości, jak odmienne są modele życia. Podróżowanie oraz czytanie sprzyjają dostrzeganiu tych narzuconych kulturowo przekonań.

Wciąż jednak są to frykasy z zastawionych przez gospodarza stołów. Nawet decydując się na inny stół, wybieramy tylko samochód w innym odcieniu czarnego.

Zamknij oczy i przypomnij sobie, jak wyglądał ten samochód, gdy byłeś dzieckiem. Może był różowy w kolorowe serduszka? A może w ogóle miał wymontowany silnik i ciągnęła go czwórka koni?

Potem zostałeś wyedukowany, żebyś nawet nie dopuszczał do siebie myśli o takich wariactwach. Bo przecież nie może być tak, żeby ktoś sam decydował o tym, co będzie jeść.

Autorstwo: Gochaha
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

23 komentarze

  1. Szwęda 29.05.2019 18:14

    Wolność to jest całkowita abstrakcja, miraż, ułuda – to jest marzenie na horyzoncie, które przesuwa się razem z nami…

  2. Fenix 30.05.2019 09:19

    Chciwość to strach , bierze się z braku gwarancji zaspokojenia niedostatku (gonimy króliczka) Dostatek bierze się z opanowania strachu . Daj innym to co sam chcesz mieć ?
    @ Szwęda prawda , wolność bytu staje się nami, co było wczoraj wolności wyzwaniem ,to dziś nie wystarczy ! ” przesuwa się razem z nami ” jesteśmy w drodze doświadczając ,poszerzamy granice wolności . Poznaniem tego stanu rzeczy , oznajmiamy , to jest zniewolenie ! Nowe wyzwanie i zapytanie , czym jest wolność ?… od 0 do 360 stopni.

  3. Fenix 30.05.2019 10:31

    Odbierając innym tworzymy niedostatek( mamy mniej wszystkiego ) żyjemy w niedostatku. Dając drugiemu co sam chcę mieć ,tworzymy dostatek ( mamy więcej wszystkiego) i każdy ma ! Sami wytworzymy to , czego nam brakuje?

  4. Aida 30.05.2019 10:39

    @ Szwęda
    Bo wolność to stan umysłu, każdy inaczej ją pojmuje. Spójrz na dzieciaka, który dopiero wyszedł spod skrzydeł rodziców, kiedy jeszcze zachłystuje się tą wolnością, a na tego samego chłopaka 30+, jak mu się zmienia obraz świata. Dla jednych wolność to niezależność finansowa, dla innych możliwość głoszenia swoich poglądów, brak nacisku władzy na obywatela. Dla bezdomnego wolność to bycie poza tym marginesem kontroli. Jednym wystarczy gołe niebo nad nimi, bez dóbr materialnych, bez pędu dnia codziennego, możliwość wstawania kiedy chce i robienia co chce, z kim chce i dla kogo chce, przy założeniu, że nikogo nie krzywdzimy. Złota klatka to też może być wybór i wolność. Wszystko jest kwestią percepcji.
    Czym dla Ciebie jest wolność i który aspekt wolności masz na myśli?

  5. realista 30.05.2019 18:03

    z ust mi to wyjęłaś, Aida ;)… .. .

  6. Szwęda 30.05.2019 19:28

    Wolność jest czymś w gruncie nieziszczalnym. Jednak pomimo ułudy, to jest coś o co trzeba walczyć, czego trzeba pilnować, co trzeba szanować. Kiedy się tego zaniecha, to prędzej czy później popadnie się w niewolę, która jest już czymś o wiele realniejszym, wręcz namacalnym.

  7. realista 30.05.2019 22:30

    czyli, że co? że trzeba walczyć, żeby mieć ułudę wolności?
    a co ty taki militarysta? 😉
    jak tak, to można też mieć dużo miejsca w D na wiele rzeczy, też (ułudzie) wolności pomaga ;)… .. .

  8. Fenix 31.05.2019 06:51

    W Chinach rzeźba lwa, pod jego łapą znajduje się kula , matryca wolności / jedności.

  9. Fenix 31.05.2019 08:13

    @ WP Wolność jednostki jest niedefiniowana, prawa wspólnoty tak , co nam służy ? Tak, podaje wzór definicji prawa . Niezgoda, przedefiniuje wzór prawa dla zgody. Niezgoda to za mało , jak zmienić definicje prawa by osiągnąć wspólnoty zgodę ? Nie ma prawa na “NIE”, jest prawo na “TAK” !

  10. realista 31.05.2019 09:45

    złotousty mistrz truistyki i banałografii… .. .

  11. Fenix 31.05.2019 10:34

    @ WP Władzę dzielimy , odpowiedzialnych jednostek zgoda, jedno prawo twórzmy.
    “To nie jest sprawiedliwe, że dzisiaj w dobie wolności słowa każdy może mówić co mu się podoba. ” uznaję to za niefortunny żart. Wolność to odpowiedzialność. Każdy ma prawo mówić co mu się nie podoba ! I jak to zmienić ? Szukać rozwiązania , prowokuje do myślenia, do użycia umysłu.
    Obecnie mamy władzę nieodpowiedzialnych , podziały ludzi na partie, władza sprawowana nad ludźmi . Ich wybory , żyjemy ułudą obiecanek niespełnionych wybranych.

  12. Szwęda 31.05.2019 13:00

    Tak, walka o ułudę, bo ta wolność o którą (niektórzy) walczymy wiecznie nam się wymyka. To jest w ogóle bardzo trudny temat i wszelkie kategoryczne zdania, przepisy na wolność zawsze muszą się w końcu spotkać ze sprzecznościami i trafić w odmęty filozofii albo na jakieś manowce.

  13. Fenix 31.05.2019 14:14

    Nie ma człowieka na świecie który wszystko wie ,” autorytet od wszystkiego” ? Dlatego popełnimy błędy . Zwracamy się do Ducha wiedzy , to wiedza wszystkich nas . Zadając pytania, dziękuję . Dawniej szamani , łączyli się z duchem. Człowiek poznając świat , porzucił ścieżkę duchową . Na kłamstwach polegali , zabrnęli w ślepą uliczkę. Co myślimy o sobie , to tworzymy dla siebie ,wszechświat odpowiada.

  14. Aida 31.05.2019 17:04

    Ptaszki w klatce
    “Czegóż płaczesz? – staremu mówił czyżyk młody –
    Masz teraz lepsze w klatce niż w polu wygody”.
    “Tyś w niej zrodzon – rzekł stary – przeto ci wybaczę;
    Jam był wolny, dziś w klatce – i dlatego płaczę”.

    Autor: Ignacy Krasicki

  15. realista 31.05.2019 17:33

    właśnie.
    no i jeszcze poczytajcie sobie takie klasyki, jak choćby “Nowy Wspaniały Świat” Huxley’a, kochani współcześni odkrywcy obu Ameryk… .. .

  16. Aida 31.05.2019 20:18

    O właśnie Huxley, tam maximum wolności z naszego punktu widzenia, było czymś od czego ludzie szukali wolności… ciekawe spojrzenie 😉

  17. Fenix 01.06.2019 07:18

    Tworzymy sobie nową klatkę , walcząc o wolność z bezdusznym rządem SI . Lekcja do przerobienia ? Wyrok , zagłada ludzi!

  18. Fenix 02.06.2019 08:55

    Jest jeden umysł, i pierwsza myśl . Następna myśl to nasz strach , odrzuca pierwszą myśl, kalkuluje , umniejsza, modyfikuje.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.