Inicjatywa Demokracji Bezpośredniej na Pomorzu

Opublikowano: 06.07.2011 | Kategorie: Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 695

O funkcjonowaniu demokracji bezpośredniej w krajach Ameryki Łacińskiej i Europy Zachodniej oraz o strukturach samorządowych i funkcjach organów władz lokalnych w Polsce dowiedzieli się uczestnicy zajęć Inicjatywy Demokracji Bezpośredniej, którzy wzięli udział w warsztatach w Centrum Społecznym Młodych Socjalistów w Gdańsku.

To już druga w tym roku szeroko zakrojona kampania w sprawie demokracji bezpośredniej i partycypacyjnej. W zimę pod szyldem Gdańskiej Inicjatywy Obywatelskiej zawiązano ponadorganizacyjne i ponadpolityczne porozumienie, które za cel stawiało sobie m.in. obniżenie progu podpisów koniecznych do złożenia obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. Młodzi Socjaliści, którzy również brali udział w „zimowej” koalicji, swoją Inicjatywę Demokracji Bezpośredniej kierują nie tyle do władz, co do młodzieży, którą zamierzają edukować. Plany zaś mają ambitne, bo robią to zarówno w Gdańsku jak i Wejherowie.

Dlatego najważniejsza część to warsztaty dla licealistów i studentów oraz promocyjne akcje uliczne w obu miastach. Na warsztatach uczestnicy mogą popróbować swoich sił na zajęciach praktycznych. Tworzą projekty uchwał i rozporządzeń, debatują nad przyszłością miasta oraz ewentualnymi zmianami i inwestycjami w jego dzielnicach. Bardzo ważnym punktem dla rozmowy o demokracji bezpośredniej jest kończąca warsztat dyskusja o postawach obywatelskich, definiowaniu lokalności i łączeniu interesów różnych stron sporu.

– Młodzież uczestnicząca w warsztacie chętnie współpracowała z prowadzącymi, wykazując się zainteresowaniem i dużą wiedzą na temat polityki lokalnej. Mamy nadzieję, że przyszłe warsztaty będą równie efektywne – komentuje jedna z prowadzących, Karolina Joka.

– Warsztaty to tylko część Inicjatywy Demokracji Bezpośredniej – młodzieżowego projektu, mającego na celu przybliżenie mieszkańcom szeroko rozumianego Trójmiasta idei demokracji bezpośredniej, funkcjonowania samorządów lokalnych oraz ułatwienie gdańszczanom i wejherowianom wpływu na władze lokalne. W tym celu przez cały lipiec i sierpień na ulicach obu miast będziemy zbierać podpisy pod projektem uchwały, mającej zmniejszyć ilość wymaganych podpisów dla inicjatyw uchwałodawczych a także wymusić na samorządach organizacje referendów lokalnych w najważniejszych dla mieszkańców sprawach – mówi Bartosz Witzling, główny koordynator Inicjatywy.

Kolejne warsztaty odbędą się: 15 lipca w 1 Liceum Ogólnokształcącym w Wejherowie i 22 lipca w Centrum Społecznym Młodych Socjalistów w Gdańsku. Zajęcia rozpoczną się o godzinie 16. W sierpniu w Wejherowie, na zakończenie projektu, obędzie się również huczny piknik, w którym główną atrakcją będzie koncert Zbigniew Stefański Band. Warto dodać, że cały projekt finansowany jest z funduszy unijnych, przekazanych w ramach akcji “Młodzież w Działaniu”.

Opracowanie: Kaszebsko Rewolucejo
Nadesłano do “Wolnych Mediów”


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.