Informacja Publiczna o Akcji Swim For West Papua

Opublikowano: 29.08.2017 | Kategorie: Polityka, Publikacje WM, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1144

29 sierpnia 2017 roku “Petycja w sprawie samostanowienia Papui Zachodniej” przepłynie w ciągu 30 godzin wody Jeziora Genewskiego by trafić do siedziby Organizacji Narodów Zjednoczonych. W samej Indonezji, która od lat 1960. zajmuje Papuę Zachodnią, indonezyjskie służby bezpieczeństwa zastosowały środki prewencyjne aresztując Zachodnich Papuasów za podpisanie dokładnie tej samej petycji.

Petycja upominająca się o prawa człowieka i prawo do samostanowienia dla Zachodnich Papuasów wobec militarnej okupacji indonezyjskiej, podpisana została w krótkim czasie przez dziesiątki tysięcy ludzi. Brytyjski zespół pływaków przepłynie wody Jeziora Genewskiego w ciągu 30 godzin, aby złożyć petycję do siedziby ONZ. Zachodni Papuasi ryzykują aresztowaniem za ręczne podpisanie petycji w granicach Indonezji, petycji, która już 29 sierpnia 2017 roku pokona wody Jeziora Genewskiego na dystansie 69 km aby finalnie trafić na ręce Sekretarza Genealnego ONZ, Antonio Guterresa [1]. Masowa kampania na rzecz wsparcia petycji została stłumiona przez indonezyjskie siły bezpieczeństwa wewnątrz samej Papui Zachodniej, a co najmniej jeden przywódca papuaski, Yanto Awerkion, pozostaje w więzieniu [2].

Brytyjska grupa „Swim for West Papua”, we współpracy z Free West Papua Campaign, w ciągu kilku miesięcy zgromadziła dziesiątki tysięcy podpisów na całym świecie. Obecnie pod petycją złożono już ponad 140 tysięcy sygnatur online oraz nadal niezsumowaną liczbę podpisów na papierze [3]. Avaaz, jedna ze stron internetowych, na których opublikowano petycję, została całkowicie zablokowana przez władze Indonezji w odpowiedzi za zaangażowanie w kampanię.

Świadomość na temat okupacji Papui Zachodniej przez Indonezję od 1963 roku, wzrasta w ostatnich latach na całym świecie. W ubiegłym roku, osiem państw Pacyfiku przyłączyło się do Koalicji Pacyfiku na rzecz Papui Zachodniej (Pacific Coalition for West Papua), wzywając do przestrzegania praw człowieka i podnosząc temat samostanowienia w granicach własnego terytorium [4]. W marcu tego roku, siedem rządów z rejonu Pacyfiku wezwało Radę Praw Człowieka ONZ do pilnego zbadania sytuacji w Papui Zachodniej [5]. Odnosząc się do zbliżającej się akcji na wodach Jeziora Genewskiego, angielskojęzyczny dziennik „Jakarta Post” opublikował w tym miesiącu artykuł redakcyjny, w którym stwierdził, że „kampania niepodległościowa Papui była nieugięta i w ostatnich latach znacząco zyskała”.

Podpisanie petycji wewnątrz samej Papui Zachodniej może zakończyć się śmiercią: w 2015 roku, papuaski przywódca plemienny został śmiertelnie postrzelony przez indonezyjskie siły bezpieczeństwa w związku z jego zaangażowaniem w inną kampanię petycyjną [7]. Yanto Awerkiona, członka zachodniopapuaskiej grupy niepodległościowej Komitet Narodowy Papui Zachodniej (KNPB) indonezyjskie siły bezpieczeństwa aresztowały 23 czerwca w trakcie rajdu i modlitwy promującej petycję w ramach akcji Swim for West Papua. Yanto pozostaje za kratkami, niedawno opublikował nagranie video, w którym opowiedział o swojej sytuacji [8].

Masowe aresztowania, policyjny ostrzał demonstrantów, wreszcie zabójstwa nieuzbrojonych Papuasów obrazują rolę strony indonezyjskiej we wzrastającym napięciu w Papui Zachodniej w bieżącym miesiącu [9]. Grupy obrońców praw człowieka i naukowcy szacują, że ponad 100 tysięcy Papuasów zginęło od czasu rozpoczęcia okupacji Papui Zachodniej przez Indonezję, natomiast tortury są powszechnie wykorzystywane przez policję i wojsko.

Joel Evans, założyciel „Swim for West Papua” powiedział: „Papua Zachodnia jest ukryta przed oczami opinii publicznej od ponad półwiecza. Setki tysięcy zginęło, było torturowanych, aresztowanych, pobitych i uwięzionych. Indonezja próbuje ukryć ludobójstwo, przy pomocy swoich zachodnich sojuszników. Mamy nadzieję, że te pływanie może przeniknąć przez cienie i pomóc Papui Zachodniej w jej walce o podstawową wolność i samostanowienie. Wykonanie tej misji wymaga od nas rozpoznania naszej wspólnej tożsamości jako istot ludzkich”.

Benny Wenda, papuaski przywódca plemienny, rzecznik prasowy Zjednoczonego Ruchu Wyzwolenia Papui Zachodniej (ULMWP), a także uchodźca i azylant mieszkający w Oksfordzie powiedział: „Te pływanie jest historycznym momentem w naszej długiej drodze do wolności. Zespół pływaków pomaga nam wydostać na światło jedną z najdłuższych i najbardziej brutalnych okupacji wojskowych. Dziesiątki tysięcy Zachodnich Papuasów w moim rodzinnym kraju domagają się i podpisują petycję pomimo ryzyka aresztowania i tortur. Działania każdej osoby czynią różnicę i mogą mieć znaczenie, a Zachodni Papuasi potrzebują międzynarodowej pracy solidarnościowej, aby pomóc światu usłyszeć nasz krzyk o wolność”.

Autorstwo: Free West Papua Campaign
Na podstawie: [1] abc.net.au, [2] freewestpapua.orgsecure.avaaz.org, [3] thepetitionsite.com i secure.avaaz.org, [4] pmpresssecretariat.com i radionz.co.nz, [5] radionz.co.nz, [6] thejakartapost.com, [7] Macleod, J. (2015), “Merdeka & the Morning Star: Civil Resistance in West Papua”, University of Queensland Press XX, [8] facebook.com/freewestpapua/, [9] thejakartapost.com i tabloidjubi.com
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.