Informacja Publiczna o Akcji Swim For West Papua

Opublikowano: 29.08.2017 | Kategorie: Polityka, Publikacje WM, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 297

29 sierpnia 2017 roku “Petycja w sprawie samostanowienia Papui Zachodniej” przepłynie w ciągu 30 godzin wody Jeziora Genewskiego by trafić do siedziby Organizacji Narodów Zjednoczonych. W samej Indonezji, która od lat 1960. zajmuje Papuę Zachodnią, indonezyjskie służby bezpieczeństwa zastosowały środki prewencyjne aresztując Zachodnich Papuasów za podpisanie dokładnie tej samej petycji.

Petycja upominająca się o prawa człowieka i prawo do samostanowienia dla Zachodnich Papuasów wobec militarnej okupacji indonezyjskiej, podpisana została w krótkim czasie przez dziesiątki tysięcy ludzi. Brytyjski zespół pływaków przepłynie wody Jeziora Genewskiego w ciągu 30 godzin, aby złożyć petycję do siedziby ONZ. Zachodni Papuasi ryzykują aresztowaniem za ręczne podpisanie petycji w granicach Indonezji, petycji, która już 29 sierpnia 2017 roku pokona wody Jeziora Genewskiego na dystansie 69 km aby finalnie trafić na ręce Sekretarza Genealnego ONZ, Antonio Guterresa [1]. Masowa kampania na rzecz wsparcia petycji została stłumiona przez indonezyjskie siły bezpieczeństwa wewnątrz samej Papui Zachodniej, a co najmniej jeden przywódca papuaski, Yanto Awerkion, pozostaje w więzieniu [2].

Brytyjska grupa „Swim for West Papua”, we współpracy z Free West Papua Campaign, w ciągu kilku miesięcy zgromadziła dziesiątki tysięcy podpisów na całym świecie. Obecnie pod petycją złożono już ponad 140 tysięcy sygnatur online oraz nadal niezsumowaną liczbę podpisów na papierze [3]. Avaaz, jedna ze stron internetowych, na których opublikowano petycję, została całkowicie zablokowana przez władze Indonezji w odpowiedzi za zaangażowanie w kampanię.

Świadomość na temat okupacji Papui Zachodniej przez Indonezję od 1963 roku, wzrasta w ostatnich latach na całym świecie. W ubiegłym roku, osiem państw Pacyfiku przyłączyło się do Koalicji Pacyfiku na rzecz Papui Zachodniej (Pacific Coalition for West Papua), wzywając do przestrzegania praw człowieka i podnosząc temat samostanowienia w granicach własnego terytorium [4]. W marcu tego roku, siedem rządów z rejonu Pacyfiku wezwało Radę Praw Człowieka ONZ do pilnego zbadania sytuacji w Papui Zachodniej [5]. Odnosząc się do zbliżającej się akcji na wodach Jeziora Genewskiego, angielskojęzyczny dziennik „Jakarta Post” opublikował w tym miesiącu artykuł redakcyjny, w którym stwierdził, że „kampania niepodległościowa Papui była nieugięta i w ostatnich latach znacząco zyskała”.

Podpisanie petycji wewnątrz samej Papui Zachodniej może zakończyć się śmiercią: w 2015 roku, papuaski przywódca plemienny został śmiertelnie postrzelony przez indonezyjskie siły bezpieczeństwa w związku z jego zaangażowaniem w inną kampanię petycyjną [7]. Yanto Awerkiona, członka zachodniopapuaskiej grupy niepodległościowej Komitet Narodowy Papui Zachodniej (KNPB) indonezyjskie siły bezpieczeństwa aresztowały 23 czerwca w trakcie rajdu i modlitwy promującej petycję w ramach akcji Swim for West Papua. Yanto pozostaje za kratkami, niedawno opublikował nagranie video, w którym opowiedział o swojej sytuacji [8].

Masowe aresztowania, policyjny ostrzał demonstrantów, wreszcie zabójstwa nieuzbrojonych Papuasów obrazują rolę strony indonezyjskiej we wzrastającym napięciu w Papui Zachodniej w bieżącym miesiącu [9]. Grupy obrońców praw człowieka i naukowcy szacują, że ponad 100 tysięcy Papuasów zginęło od czasu rozpoczęcia okupacji Papui Zachodniej przez Indonezję, natomiast tortury są powszechnie wykorzystywane przez policję i wojsko.

Joel Evans, założyciel „Swim for West Papua” powiedział: „Papua Zachodnia jest ukryta przed oczami opinii publicznej od ponad półwiecza. Setki tysięcy zginęło, było torturowanych, aresztowanych, pobitych i uwięzionych. Indonezja próbuje ukryć ludobójstwo, przy pomocy swoich zachodnich sojuszników. Mamy nadzieję, że te pływanie może przeniknąć przez cienie i pomóc Papui Zachodniej w jej walce o podstawową wolność i samostanowienie. Wykonanie tej misji wymaga od nas rozpoznania naszej wspólnej tożsamości jako istot ludzkich”.

Benny Wenda, papuaski przywódca plemienny, rzecznik prasowy Zjednoczonego Ruchu Wyzwolenia Papui Zachodniej (ULMWP), a także uchodźca i azylant mieszkający w Oksfordzie powiedział: „Te pływanie jest historycznym momentem w naszej długiej drodze do wolności. Zespół pływaków pomaga nam wydostać na światło jedną z najdłuższych i najbardziej brutalnych okupacji wojskowych. Dziesiątki tysięcy Zachodnich Papuasów w moim rodzinnym kraju domagają się i podpisują petycję pomimo ryzyka aresztowania i tortur. Działania każdej osoby czynią różnicę i mogą mieć znaczenie, a Zachodni Papuasi potrzebują międzynarodowej pracy solidarnościowej, aby pomóc światu usłyszeć nasz krzyk o wolność”.

Autorstwo: Free West Papua Campaign
Na podstawie: [1] abc.net.au, [2] freewestpapua.orgsecure.avaaz.org, [3] thepetitionsite.com i secure.avaaz.org, [4] pmpresssecretariat.com i radionz.co.nz, [5] radionz.co.nz, [6] thejakartapost.com, [7] Macleod, J. (2015), “Merdeka & the Morning Star: Civil Resistance in West Papua”, University of Queensland Press XX, [8] facebook.com/freewestpapua/, [9] thejakartapost.com i tabloidjubi.com
Źródło: WolneMedia.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o