Inflacja w Wenezueli osiągnie milion procent!

Opublikowano: 27.07.2018 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 831

Kryzys w Wenezueli wciąż pogłębia się. Bieda, głód, ogromne długi zagraniczne, masowe emigracje i wyraźny spadek produkcji ropy naftowej – wszystko to powoduje, że Wenezuela upada, choć robi to bardzo powoli. Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje, że jeszcze w tym roku, inflacja w tym kraju sięgnie 1000000% (słownie: milion procent)!

W styczniu 2018 r. żołnierzom kazano pilnować porządku w sklepach, by nie dochodziło do plądrowania

Wenezuela w pewnym sensie zaczyna przypominać Syrię, choć na jej terytorium nie toczy się wojna – przynajmniej nie teraz. Wenezuelczycy masowo uciekają do sąsiednich krajów z powodu biedy – w sklepach bardzo trudno jest zdobyć jakąkolwiek żywność, a żeby ją kupić, najpierw trzeba mieć pieniądze. Tak się składa, że tamtejsza waluta, boliwar, jest praktycznie bezwartościowa.

Jeszcze kilka miesięcy temu, średnie wynagrodzenie wypłacane pracownikom w Wenezueli miało równowartość poniżej dwóch dolarów. Trudno powiedzieć jak jest dziś, ponieważ sytuacja w tym kraju pogarsza się dosłownie z tygodnia na tydzień. Można powiedzieć, że tamtejsze pieniądze mają nieco większą wartość od papieru toaletowego, którego w sklepach też brakuje, podczas gdy boliwar jest masowo drukowany przez rząd.

W tym roku, PKB Wenezueli spadnie po raz trzeci z rzędu o kilkanaście procent. Spowodowane będzie to między innymi znaczącym spadkiem produkcji ropy naftowej, która przecież stanowi co najmniej 90% eksportu. Z kolei Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że do końca roku, inflacja w Wenezueli osiągnie milion procent. Taka sytuacja miała miejsce w Republice Weimarskiej (w Niemczech) w latach 20., czy w Zimbabwe dekadę temu.

Jeśli Wenezuela nie będzie w stanie poprawić swojej sytuacji gospodarczej, kraj prędzej czy później po prostu upadnie. Ludzie masowo uciekają do sąsiedniej Kolumbii czy Brazylii, zaś społeczeństwo prędzej czy później nie wytrzyma skrajnej biedy i zwyczajnie dojdzie do rozlewu krwi.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: FT.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.