Inflacja w Polsce najwyższa od 7 lat!

Opublikowano: 17.08.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 588

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce wzrosły w lipcu o 2,9 proc. Eksperci nie mają wątpliwości – to najwyższy wzrost inflacji nad Wisłą od 7 lat!

Informacje Głównego Urzędu Statystycznego o wzroście inflacji w Polsce nikogo chyba nie zdziwiły, w końcu gołym okiem widać, że w tym roku ceny, zwłaszcza ceny żywności, znacznie się podniosły. Dla Polaków z UK przebywających w Polsce jedynie na wakacjach, inflacja stanowić może jedynie chwilową niedogodność, ale dla Polaków, którzy zamierzają na stałe wrócić do kraju, może ona stanowić swego rodzaju ostrzeżenie.

Na znaczny wzrost inflacji w Polsce, która w miesiącu lipcu osiągnęła 2,9 proc., wpływ ma przede wszystkim znaczący wzrost cen żywności, w tym zwłaszcza cen warzyw i owoców. „Zwykle w sierpniu ich ceny spadały, a w tym roku, ze względu na bardzo niską podaż, ceny utrzymują się wysoko” – wytłumaczyła na łamach TVN24 Aleksandra Świątkowska, ekonomistka banku Ochrony Środowiska. Zdanie ekonomistki potwierdzają zresztą inni analitycy, którzy wskazują, że ceny warzyw i owoców wzrosły w tym roku o 6,8 proc., podczas gdy rok wcześniej wzrost ten wyniósł 5,7 proc.

Wielu ekonomistów uważa jednak, że inflacja w Polsce właśnie osiągnęła szczyt i że będzie ona powoli spadać, przede wszystkim z uwagi na malejące ceny paliw. I choć w pierwszym kwartale 2020 r. inflacja może jeszcze przekroczyć górną granicę celu inflacyjnego NBP, czyli 3,5 proc. rdr., to jest raczej mało prawdopodobne, aby Rada Polityki Pieniężnej zmieniła wysokość stóp procentowych. Na świecie obserwowany jest obecnie raczej odwrotny trend – działania zmierzające do luzowania polityki pieniężnej podjął już zarówno Europejski Bank Centralny EBC, jak i Amerykański Bank Centralny FED.

Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. emigrant001 17.08.2019 19:59

    Jeśli rosną koszty produkcji (prąd, woda, płaca minimalna) To produkt drożeje i będzie drożał aż ludzie przestaną produkt kupować.

  2. nomy 18.08.2019 01:15

    Inflacja to spadek wartości pieniądza. W jej przypadku wszystkie ceny wzrastają proporcjonalnie. Natomiast duży wzrost cen pojedynczych produktów może wskazywać na zmowę cenową.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.