Inflacja w Chinach została zatrzymana

Opublikowano: 16.08.2011 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 663

CHINY. Z danych statystycznych opublikowanych 9 sierpnia przez Chiński Państwowy Urząd Statystyczny wynika, że poziom cen towarów i usług w lipcu tego roku w Chinach wzrósł o 6,5% w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku. Tempo wzrostu wyniosło 0,1 punktu procentowego w stosunku do czerwca. W związku z tym chińscy ekonomiści podkreślają, że mimo, iż indeks cen towarów i usług w lipcu osiągnął nowy rekord, to jego tempo wyraźnie spadło. Ze względu na obecną sytuację, inflacja została w pewnym stopniu powstrzymana. Wysoką inflacja przeszła w łagodną fazę.

9 sierpnia udzielając wywiadu naszej stacji profesor Centrum Badań Gospodaki Chińskiej i Światowej Uniwersytetu Qinghua Yuan Gangming powiedział, że z danych wynika, iż choć zanotowano w lipcu nadal wysoki wzrost poziomu cen towarów i usług, jednak zmalała presja inflacyjna dzięki spadkowi cen mięsa wieprzowego.

Zmiana poziomu wzrostu cen była w zakresie przewidywań. Mimo że wzrost ten był wyższy aniżeli w czerwcu, to jednak jego tempo osłabło. W czerwcu tempo wzrostu cen towarów i usług wynosiło 0,9 punktu procentowego a w lipcu było to tylko 0,1 punktu. Ta zmiana nie jest przejściowa, lecz oznacza trwałą tendencję. Inflacja ustabilizowała się. Wysoka inflacja przeszła w łagodniejszą fazę.

Na posiedzeniu Biura Politycznego KC KPCh, mówiąc o polityce gospodarczej Chin w drugiej połowie bieżącego roku, premier Wen Jiabao podkreślił, że ustabilizowanie ogólnego poziomu cen towarów i usług nadal stanowi priorytetowe zadanie polityki makroekonomicznej. Należy zgodnie ze zmieniającą się sytuacją kontrolować tę politykę, tak aby, obniżyć poziom cen, ale jednocześnie utrzymać wysokie tempo wzrostu gospodarczego.

Obecnie pod wpływem kryzysu zadłużeniowego w Stanach Zjednoczonych i Europie, gospodarka światowa staje się niestabilna i stoi przed groźbą recesji. Yuan Gangming wskazał, że w skutek sytuacji międzynarodowej, polityka makroekonomiczna Chin stoi przed poważnymi wyzwaniami. Należy uważać na możliwość pojawienia się recesji w gospodarce. Powiedział:

Polityka makroekonomiczna odegra ważną rolę w ograniczeniu możliwości przegrzania się rynku inwestycyjnego lub wzrostu cen środków produkcji, co może mieć wpływ na ograniczenie inflacji. Tempo wzrostu inflacji zostało powstrzymane. Inflacja przeszła w fazę łagodną. Należy uważać na to, aby polityka schładzania gospodarki nie wpłynęła na produkcję i wzrost gospodarczy. Obecnie, kiedy gospodarka światowa jest niestabilna a na giełdach papierów wartościowych panuje spadek notowań, władze wielu państw obawiają się wystąpienia braku płynności finansowej. Dlatego teraz głównym problemem nie jest inflacja, lecz możliwość wystąpienia recesji gospodarczej. W sytuacji, kiedy inflacja została skutecznie opanowana, należy nie dopuścić do recesji i prowadzić rozważną politykę pieniężną.

Yuan Gangming uważa, że ze względu na sytuację gospodarki chińskiej, 6% wzrost cen towarów i usług jest możliwy do kontrolowania. Osłabienie tempa wzrostu tego poziomu w lipcu oznacza, że inflacja zbliża się do punktu szczytowego. W sierpniu możliwy jest spadek cen – dodał.

Źródło: Chińskie Radio Międzynarodowe


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.