Inflacja się nie zatrzymuje. Padł nowy i smutny rekord

Opublikowano: 01.10.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1050

Inflacja ponownie zaskoczyła. We wrześniu 2022 roku wskaźnik osiągnął 17,2 procent – podał Główny Urząd Statystyczny.

Analitycy oczekiwali, że wskaźnik inflacji we wrześniu nie przekroczy 17 procent. Stało się jednak inaczej. Żywność rok do roku podrożała średnio o 19,3 proc., a nośniki energii o 44,2 procent. Łączny wynik to 17,2 procent.

„Wynik znacząco zawyżyły rosnące ceny węgla dla odbiorców indywidualnych – cenniki z kopalń wskazują, że przez miesiąc ceny wzrosły o 25-40 proc.” – wskazali eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Po rekordowym wrześniu spodziewają się jednak spadków. „Kolejne miesiące przyniosą niższe wyniki. Obawy przed globalną recesją powodują spadek cen ropy naftowej” – przewidują analitycy.

Miesiąc do miesiąca ceny wzrosły o 1,6 procent. Ekonomiści z PKO BP wskazują, że Polska wpisała się tutaj w falę inflacyjnych zaskoczeń w całej Unii Europejskiej. „Niepokoi silny wzrost inflacji bazowej – wg nas do 10,6-10,7 procent. Firmy wciąż skutecznie przenoszą wyższe koszty na klientów” – podaje bank PKO BP.

Inflacja 17,2 proc. to wstępny szacunek Głównego Urzędu Statystycznego. Wskaźnik może zostać jeszcze doprecyzowany.

Autorstwo: Krystian Rusiniak
Na podstawie: RadioMaryja.pl
Źródło: MediaNarodowe.com

5

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

 1. pikpok 01.10.2022 18:29

  Najgorsza sytuacja jest w Estonii, Litwie i Łotwie. Tam “globaliści” nie pozwolili na ,,dodruk” pieniędzy i judzą banderą? https://wolnemedia.net/bandera-w-litewskiej-gazecie-jako-bohater/

 2. MasaKalambura 02.10.2022 00:04

  Pieniądz bez wartości to stała “zmienna” dzisiejszych finansów.

  Może oprócz pieniędzy tzw. kopanych. Te można w watogodzinach wskazać w miarę normalnie i łatwo…

  Większość istniejącego ….
  nominału obciążona jest sporą masą lichwy w niej zawartej.

  Pieniądza bez prawa do istnienia. Wydumanego.
  Z matematyki urojonego.

  i

  Wyjścia od utraty jego wartości nie ma i nie było nigdy. Zaplanowana zmiana waluty na Planetarną nie obejdzie się bez wewnętrznych obliczeń.

  Bilansó∑.

  W

  I ty
  Zaplanuj swój bilans w lichwie zanurzony jegomościu, jegomościni.
  I wyjścia ku złotemu kruszcowemu.
  Nie na żarty. Prawdziwymi.

  1 zł = 4,25 grama = 1 dinar = 1 szekel = dollar w litrach dżuli do podróżowania wyrażonych w watogodzinach

 3. kufel10 02.10.2022 00:12

  Bzdury, sztucznie podnieśli ceny na stacjach paliw i składach budowlanych, ceny cukru etc i hołota we wszystko uwierzy. Coś tam poszło lawinowo, większość napędziła hołota i kredyciarnia. Podstawa to spokój i opanowanie oraz wyłączenie telewizora i czasami radia też.

 4. MasaKalambura 02.10.2022 01:47

  lawinowo wpłynął pieniądz
  bez energii i przez miesiąc
  nie jeden a bez litości
  miesięcy bez liku w ilości
  trwałość wpływu a bez pracy
  to jest lichwa tej inflacji
  lub przez pracy rozkradanie
  to jest czasu próżnowanie
  jest i był – a nie ma wcale

  Wiesz czy nie wiesz?
  Nie wiem Panie…

 5. Fenix 02.10.2022 07:52

  @Masa , pieniądz bez energii to makulatury dodruk bezprawny, i chciwych lichwa pieniądz niedoli i niedostatku! Pieniądz równym udziałem własnym każdego z ludzi , przetwarzana energia życia w dobrym bycie . W ruchu tworzenie, bezruch to przemijanie.

 6. Murphy 03.10.2022 09:57

  Ta inflacja wygląda na sterowaną, bo takie same wyniki są w Holandii (też podawali przekroczenie 17%) https://nltimes.nl/2022/09/30/ministers-call-171-inflation-rate-terrible-extreme

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.