Inflacja na Ukrainie przekroczyła nowy antyrekord

Opublikowano: 16.08.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 993

Stopa inflacji na Ukrainie przyspieszyła w lipcu do 22,2%, przebijając czerwcowy antyrekord 21,5%, przy czym od początku roku wskaźnik ten na całej Ukrainie wzrósł o 18,2% – wynika z danych opublikowanych przez Państwową Służbę Statystyczną Ukrainy we wtorek 16 sierpnia.

Według służby, inflacja w lipcu 2022 roku wynosi 22,2% rok w porównaniu do lipca 2021 r. W porównaniu z czerwcem, inflacja w lipcu wyniosła o 0,7%. Narodowy Bank Ukrainy (NBU) przewiduje, że inflacja na Ukrainie do końca 2022 roku przekroczy 30%, a nie 20%, jak wcześniej sądzono. W czerwcu roczny wskaźnik inflacji zbliżył się do 21,5%.

Pomimo sezonu letniego ceny na ukraińskim rynku konsumenckim nadal rosną. W lipcu najbardziej poszły w górę ceny jaj (o 8,7%), natomiast owoce stały się tańsze (o 5,4%). Według Państwowej Służby Statystycznej ceny przetworów zbożowych, ryżu, wieprzowiny, boczku, ryb i produktów rybnych, napojów bezalkoholowych, chleba i masła wzrosły od 1,1 do 5,1%. Ceny alkoholu wzrosły o 0,8%, a wyrobów tytoniowych o 1,8%. Ceny usług telekomunikacyjnych wzrosły o 2,1%, na co złożył się wzrost usług operatora komórkowego o 4,1% oraz wzrost usług pocztowych o 2,6%.

Zestawy warzywne natomiast w lipcu potaniały o 1,9% tańsze ze powodu wzrost podaży sezonowej, ale w porównaniu z 2021 rokiem ich ceny były dwukrotnie wyższe. Podobnie było w przypadku paliwa — w lipcu jego cena została „zbita” o 4,4%, czyli było o 77% drożej niż przed rokiem.

W ciągu roku inflacja na Ukrainie pobiła wszystkie możliwe rekordy: ceny warzyw wzrosły średnio o 88,8%, chleba i pieczywa o 34,1%, ryb i produktów rybnych o 30,2%, cukru o 26% a masła o 24,5%. Biorąc pod uwagę niekorzystną prognozę Ministerstwa Gospodarki, że w 2023 roku inflacja osiągnie 30%, a PKB kraju skurczy się o 30-35%, ceny towarów i produktów spożywczych na Ukrainie nie zatrzymają „ruchu w górę”.

Źródło: pl.News-Front.info

7

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. andi170 16.08.2022 12:25

    Wazeliniarz pinokio i reszta bandy załatwią to z Polaków kieszeni w imię ,,solidarności” a ukraincy w dowód ,,wdzięczności <>

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.