Indyjscy uczeni odzyskali złoto z krowiej uryny

Naukowcy z Dżungarskiego Uniwersytetu Rolniczego w indyjskim stanie Gudżarat wykryli złoto w moczu krów występujących w regionie Gir.

Girskie krowy — indyjska rasa krów, która otrzymała swoje nazwanie od miejsca występowania (region Gir w stanie Gudżarat. Dziś znajduje się tam park narodowy i rezerwat Gir). Naukowcy wykorzystali w badaniach gazową metodę spektrometrii mas i chromatografii. Jak powiedział kierownik grupy naukowej doktor Balu Golakiya, w litrze krowiego moczu znajduje się od trzech do dziesięciu mg złota w formie związków chemicznych, ale, jak twierdzi naukowiec, uczonym udało się odzyskać złoto z uryny i poddać je krystalizacji — podaje „Indian Express”.

„Do dnia dzisiejszego zachowały się starożytne źródła świadczące o obecności złota w krowim moczu i o jego uzdrawiających właściwościach. Ponieważ nigdy nie przeprowadzano rzetelnej analizy naukowej, która by to potwierdziła, postanowiliśmy podjąć takie badanie. Poddaliśmy analizie 400 próbek moczu girskich krów i znaleźliśmy w nich ślady złota” — oświadczył Golakiya.

Naukowcy mówią, że analizie poddali też mocz bawołów, wielbłądów, owiec, kozłów i nie znaleźli w nich szlachetnych elementów, co dowodzi unikatowości składu krowiej uryny. Badanie trwało prawie pięć lat.

Rektor uniwersytetu dżungarskiego Arvind Pathak podkreśla, że rezultaty indyjskich uczonych muszą zostać dodatkowe sprawdzone przez innych uczonych. Ponadto naukowcy planują przeprowadzić analogiczne badania na moczu wszystkich indyjskich gatunków krów.

Źródło: pl.SputnikNews.com