Indonezja przedłuża zakaz wycinania lasów

Opublikowano: 18.05.2013 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 567

Władze Indonezji zaaprobowały przedłużenie na kolejne dwa lata przełomowego zakazu wycinki pierwotnych lasów deszczowych i niszczenia torfowisk, mającego na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych – poinformowali we czwartek miejscowi urzędnicy.

Ekolodzy chwalą ten krok, ale zauważają też, że rząd powinien zrobić więcej, aby zmniejszyć wciąż rosnącą emisję gazów cieplarnianych.

Poniedziałkowa decyzja prezydenta Susilo Bambang Yudhoyono była kontynuacją moratorium z 2011 roku, które zakazywało deforestacji i zakładania plantacji palm olejowych na mocy umowy klimatycznej z Norwegią.

Zakaz uchroni przed 2015 rokiem 64 mln hektarów lasów przez zniszczeniem. Nie dotyczy on obszarów, które otrzymały koncesje przed decyzją z 2011 roku.

Działacze ochrony środowiska apelują do władz, aby skutecznie egzekwowały prawo, gdyż niektóre z chronionych obszarów mogą i tak być eksploatowane poprzez nielegalną wycinkę i wypalanie traw.

Indonezja jest jednym z państw o najwyższej emisji dwutlenku węgla na świecie, w dużej mierze ze względu na zakładanie plantacji palm olejowych na Borneo i Sumatrze, które wymagają osuszania zasobnych w węgiel torfowisk, uwalniających później duże ilości dwutlenku węgla do atmosfery.

Gwałtowna deforestacja w Indonezji w ostatnich latach wybuja ze światowego popytu na olej palmowy, masę celulozową i papier. Wycinanie lasów ma tam szereg negatywnych skutków – od gwałtownych powodzi i obsuwania się ziemi po utratę siedlisk zagrożonych wymarciem gatunków, jak orangutany, słonie, tygrysy i nosorożce.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.