Indie zakażą muzułmańskiego rozwodu błyskawicznego

Opublikowano: 21.09.2018 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2580

Rząd Indii zaaprobował środek, który ma pomóc w egzekwowaniu decyzji sądu najwyższego dotyczącej tego wielowiekowego muzułmańskiego zwyczaju.

Indyjskie muzułmanki protestują przeciwko błyskawicznewmu rozwodowi

Rok temu sąd najwyższy orzekł przeciwko zwyczajowi potrójnego „talaqa”, uznając, że muzułmanie (mężczyźni) nie mogą unieważnić swojego małżeństwa, powtarzając to słowo po prostu trzykrotnie. Zgodnie z orzeczeniem sądu narusza to konstytucyjne prawa muzułmanek.

Wielu z 170 milionów muzułmanów mieszkających w Indiach stosuje muzułmańskie prawo w przypadku sporów rodzinnych. Wśród tych przepisów jest i taki, który pozwala mężczyznom na zakończenie małżeństwa przez trzykrotne wypowiedzenie arabskiego słowa „rozwód” – „talaq”. Słowo można powiedzieć w dowolnym miejscu i czasie, nawet w ramach rozmowy telefonicznej czy poprzez wysłanie sms.

Rząd ma sześć miesięcy na uzyskanie zgody parlamentu, aby nowe rozporządzenie stało się prawem. Na razie urzędnicy z Indii mogą skorzystać z tego środka w celu podjęcia kroków prawnych przeciwko podejrzanym. Minister prawa Ravi Shankar Prasad powiedział, że prawie 22 kraje, w tym Pakistan i Bangladesz, zakazały już tego zwyczaju.

Indyjska Muzułmańska Rada Prawna nie aprobuje tego zwyczaju, jednak sprzeciwia się wszelkim ingerencjom sądowym w sprawy religijne. Członkowie Rady poprosili, aby temat potrójnego talaq został pozostawiony społeczności muzułmańskiej. Jednak kilku muzułmańskich aktywistów potępiło to stanowisko.

Indyjskie muzułmanki protestują przeciwko zakazowi błyskawicznego rozwodu

Po decyzji Sądu Najwyższego rząd premiera Narendry Modi zaproponował ustawę, która uznaje zwyczaj potrójnego talaq za przestępstwo. Została ona zatwierdzona przez niższą izbę parlamentu, w której partia Modiego ma większość. Czeka jednak wciąż na zatwierdzenie przez izbę wyższą, w której większość ma opozycja. Główna opozycyjna partia kongresowa sprzeciwia się projektowi ustawy z uwagi na trzyletni wyrok pozbawienia wolności dla sprawców. Chce mniej surowej kary.

W Indiach potrójny talaq był kontynuowany z powodu praw, które dają muzułmanom, chrześcijanom i hinduistom pozwolenie na przestrzeganie praw religijnych w kwestiach małżeństwa i innych sprawach rodzinnych. Podczas gdy większość hinduskich praw osobistych zmieniła się z biegiem lat, prawa muzułmańskie zostały pozostawione przywódcom religijnym i rzadko się zmieniają.

Opracowanie: GB
Na podstawie: LearningEnglish.voanews
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Radek 22.09.2018 05:28

    Partia Kongres to liberalna partia. Liberalna, to znaczy proislamska, ponieważ z powodów ideologicznych popiera mniejszości. Udało jej się pozbawić Muzułmanki alimentów już kilkadziesiąt lat temu. A teraz chcą utrzymać ten barbarzyński sposób na rozwód.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.